Archiwum / Facebook.com
Archiwum / Facebook.com

Byłem sprawozdawcą z ramienia Komisji Kultury i Edukacji. Dlaczego to takie ważne? Bo mamy w Unii dwa państwa, które mają problemy z praworządnością i cztery, które mają problemy z korupcją. Zdecydowanie więc należy pomóc organizacjom pozarządowym walczącym w tych krajach o praworządność, prawa kobiet, propagowanie wartości europejskich i dziedzictwo kulturowe. Lada dzień program będzie opublikowany, a fundusz ruszy już w tym roku.

Druga ważna, nie tylko dla mnie, rzecz to Spis Powszechny. Rozpoczął się 1 kwietnia, jest obowiązkowy i potrwa pół roku. Warto jednak mieć go już za sobą. Wchodzimy na spis.gov.pl, kilka minut, kilka odpowiedzi i z głowy. Można deklarować narodowość – inną – śląska, język inny – śląski. Dlaczego to jest tak ważne? Bo to raz na 10 lat, kiedy państwo polskie nie może odwrócić głowy od sprawy śląskiej. Tysiące takich deklaracji to oręże do kolejnej walki o język regionalny, status mniejszości etnicznej czy o wsparcie dla śląskiej kultury.

Pracowaliśmy nad tym tematem w ramach inicjatywy "Ślonsko Sztama" kilka dobrych miesięcy, teraz odpaliliśmy akcję billboardową "niech nas zobaczą – jesteśmy narodowości śląskiej". Mam poczucie, że zrobiłem wszystko tak w regionie, jak i w Parlamencie Europejskim, żeby sprawa śląska przebiła się do mainstreamu politycznego. Teraz czas na nas wszystkich – dlatego ten spis jest tak znaczący. Od razu Państwu napiszę, tym, którzy jeszcze się nie spisywali – że nie jest intuicyjny i  najlepiej spisać się z całą rodziną spod jednego adresu, tak będzie najłatwiej i najszybciej.

No i trzecia sprawa – pandemia. Wszyscy mamy dość. Wszyscy i każdy z osobna. Ale jeszcze trochę musimy wytrzymać. W tym państwie z papyndekla najbardziej denerwuje jednak niekonsekwencja władzy i pycha – najlepiej wyszczepiony jest Rzeszów. Dlaczego? Bo to właśnie w tym mieście odbywają się przyspieszone wybory na Prezydenta Rzeszowa. To już nawet nie jest śmieszne. To jest tragikomedia.

Po czwarte wreszcie – życzę Państwu, by następne Święta były już normalne, żebyśmy wszyscy wrócili do normalności. Dużo zdrowia dla całych Waszych rodzin. 

 

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny.

Komentarze

Dodaj komentarz