Policja.pl / Zdjęcie poglądowe.
Policja.pl / Zdjęcie poglądowe.

Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim wydał postanowienie o umorzeniu postępowania przeciwko mężczyźnie, który 28 grudnia 2020 roku nie miał zasłoniętych ust i nosa za pomocą maseczki. Wówczas mężczyzna nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu. Tam sprawę umorzono.

- Sąd uważa, że postawienie powyższego zarzutu oraz późniejsze skierowanie sprawy wraz z wnioskiem o ukaranie było nieuzasadnione. Zdaniem Sądu, co najmniej kilka argumentów przemawia za tym, że czyn obwinionego nie może być uznany za zabroniony, w rozumieniu art. 1 ᶊ 1 Kodeksu Wykroczeń - czytamy w postanowieniu.

Zdaniem Sądu, nakaz godzi w konstytucyjną wolność do poruszania się. Co ważniejsze, Sąd argumentuje swoją decyzję tym, że źródłem obowiązku zasłaniania ust i nosa nadal nie jest ustawa a rozporządzenie, które jest wydane na jej podstawie.

- Tym niemniej dla Sądu istotniejszym jest kolejny argument, który nie pozwala uznać czynu opisanego we wniosku o ukaranie, jako wykroczenia. A mianowicie pozostaje tym fakt, że przepis do jakiego odwołuje się skarżący pozostaje aktem prawnym rangi rozporządzenia. Albowiem źródłem obowiązku zasłaniania ust i nosa nadal nie jest ustawa a rozporządzenie wydane na jej podstawie. Stosownie zaś do przepisu art. 1 1 k.w. odpowiedzialności za wykroczenie polega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia - czytamy dalej.

Sprawę komentują także kancelarie adwokackie i radcy prawni.

- Mamy pierwsze orzeczenie za brak maseczki po zmianie ustawy. Nakaz jest "nielegalny" !!!!! - informuje na facebook'u radczyni prawna Anna Kubala

W podobnym tonie wyraża się Kancelaria Adwokacka Magdaleny Wilk.

- Mamy to! Wyczekane, wywalczone, umorzenie postępowania w sprawie o brak maseczki za czyn po 2 grudnia 2020 r.!  Czyli aktualne na chwilę obecną - czytamy.

Od 2 grudnia sytuacja ta miała być uregulowana prawnie. Jednak powyższy wyrok Sądu temu zaprzecza.

- Do grudnia 2020 podstawa prawna obowiązku noszenia maseczek była wadliwa, ale od 2 grudnia 2020 jest uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy. Mandat za brak maseczki będzie wystawiony legalnie - informowało wówczas Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Jak informuje Komenda Główna Policji, od 10 kwietnia 2020 roku do początku stycznia bieżącego roku, policja nałożyła blisko 218 tysięcy mandatów za brak maseczki. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz