Krzysztof Gadowski
Krzysztof Gadowski

Ludowe przysłowia mają to do siebie, że pomimo upływu lat nadal są aktualne, a ich przesłanie nie starzeje się. Powstają zazwyczaj w wyniku obserwacji otaczającego nas świata bądź analizy zachowań  bliskich lub sąsiadów. Są zarówno elementem tradycji jak i wiedzy i dotyczą konkretnych wydarzeń. Od ponad ośmiu miesięcy wszyscy możemy  przekonać się, że strategia działania rządu nawet w wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich dużo mówi o jego naturze, a przysłowie, którego użyłem jako tytułu, nie było przypadkowe. 

 

Uważam powstanie instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich w 1988 r. za jedno z lepszych rozwiązań w naszym systemie polityczno-prawnym. Jest to instytucja szczególna i potrzebna tam, gdzie państwo przez wadliwe prawodawstwo i biurokrację stawia obywatelom niezgodne z prawem bariery. Rzecznik stoi na straży poszanowania praw ludzi przez instytucje państwowe. Poprzez swoją aktywność sprawdza, czy urzędnicy, sądy, szpitale, szkoły oraz inne służby nie zaniedbały spraw zgłaszanych przez obywateli. W kompetencji Rzecznika znajduje się również monitorowanie praw dostępu do służby zdrowia, praw do nauki czy wolności słowa. 

 

Przeciągający się obecnie wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich wiąże się z upolitycznieniem tego stanowiska. Wydłużająca się kadencja tego urzędu nie jest precedensem w naszej rodzimej polityce. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku kadencji prof. Andrzeja Zolla, który pełnił tę funkcję w latach 2000-2006. Nikomu w tamtym czasie nie przyszło do głowy, żeby podejrzewać RPO o celowe i sprzeczne z przepisami działanie czy zawłaszczanie pełnionego urzędu. Obecnie ustępujący ze stanowiska dr hab. Adam Bodnar pełnił swoją funkcję od 2015 roku. Jego kandydatura  została zgłoszona nie z politycznego nadania, ale dzięki poparciu ponad 60 organizacji pozarządowych. Stanowił wyróżniający się punkt wśród zdominowanych przez nominatów obecnej władzy urzędów i instytucji, co siłą rzeczy przysparzało mu poparcia i sympatii części społeczeństwa. Co jeszcze wyróżniało kadencję Adama Bodnara? Przede wszystkim to, czego starali się unikać jego poprzednicy – wchodzenie w spór z rządem w sprawach o szczególnym znaczeniu dla obywateli, co w szczególny sposób obserwowaliśmy w ostatnich latach. Kompromis czy nawet dialog przychodzi z trudem obecnej władzy. Hermetyczna wizja państwa, wiedzącego, co jest najlepsze dla obywateli, nie dopuszcza miejsca na wątpliwości czy wysłuchanie argumentów drugiej strony. Odnoszę wrażenie, że retoryka wszechobecnego spisku i braku zaufania zaczyna męczyć również polityków obecnego rządu. Politykom PiS wydaje się, że mogą odetchnąć z ulgą, bo właśnie pozbyli się kolejnego merytorycznego przeciwnika. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że RPO nie może sprawować swojego urzędu po upływie kadencji, nawet jeśli nie został wybrany jeszcze jego następca. Jaki był prawdziwy cel tego orzeczenia? Czy było to polityczne zamówienie, czy raczej kara za krytykę większości poczynań władzy w sferze praw człowieka, sądów i kwestiach światopoglądowych? Może jednak chodzi o kwestię odsunięcia "niepokornego" Senatu od współdecydowania? 

 

Rzecznikiem Praw Obywatelskich powinna być osoba, która ponad podziałami politycznymi zadba o dobro obywateli. Osoba, która stanie w obronie jednostki, pokazując błędy każdej władzy niezależnie od szyldów partyjnych. Powołanie któregoś z  aktywnych posłów  stanowi przykład upolitycznienia tego urzędu. Odnoszę smutne wrażenie, że takie działania poddają w wątpliwość powagę sprawowania tej funkcji. Pozostaje również niesmak po spektaklu, który zaserwował nam ostatnio Trybunał Konstytucji obradujący w niepełnym składzie. To taki ponury chichot historii, że prokurator (nazywany przez niektórych "prokuratorem stanu wojennego") orzekający i kojarzony z poprzednim, słusznie minionym systemem, ośmiesza i podważa autorytet demokratycznej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem  konstytucjonalistów, PiS chce wprowadzić nową ustawą powołanie Rzecznika z legitymacją partyjną  przez Sejm z pominięciem  zgody i stanowiska Senatu. Czy właśnie na takiej zmianie nam zależało?

Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Komentarze

 • Orion 27 kwietnia 2021 17:32Do Ang---od kiedy Tusk jest na emeryturze w wieku 62 lat już kasy w ZUsEie brak.Nic nie wyprodukował w życiu,same straty jak u syna Baka Józefa a kasa jaka.Ilu to ludzi o takiej dziesiątej części mimo długich lat pracy nie ma aż takiej kasy.
 • Ang Rzepski 27 kwietnia 2021 16:27ZUS trzeba zlikwidować.Im mniej damy na ZUS tym mniej POlitycy nas będą okradać.W tym systemie frajerzy płacą a oszuści jak Donald korzystają za nic nie robienie.
 • Maiusz Kto jeszcze po Tusku wierzy w Zus 27 kwietnia 2021 16:25ZUS ma coraz mniej pieniędzy na emerytury Składki obecnie pracujących w coraz mniejszym stopniu pokrywają potrzeby tych, którzy już są na emeryturze. Rośnie luka w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
 • Ewa o Kim wp.pl pisze 27 kwietnia 2021 10:52"Był typem wiecznego studenta, z głęboką niechęcią do poważnego wysiłku, systematyczności, rutyny. Będąc wicemarszałkiem Senatu, potrafił zasnąć prowadząc obrady. Gdy nie spał, oglądał mecze na specjalnym ekranie" -- i taki człowiek miał rządzić uczciwie! ---hahaha -zwykły cwaniaczek życiowy i kombinatorek "nagi Król" któremu wasale za nagrody wmawiały ze jest ładnie ubrany i że jest mądry.
 • ,Hdansk 25 kwietnia 2021 17:45Ciekawe jak by Michała Baka zatrudnić na umowie śmieciowej.
 • POdle okradzieni POkrzywdzeni 24 kwietnia 2021 11:26"Z dzieła poznaje się człowieka"._ My żeśmy już poznali te Wasze dzieła,dziękujemy już wam za wszystko i obiecujemy jak tylko nadarzy się okazja odwzajemniony to wasze "dobro", szczerze i bez wyrzutów sumienia.
 • Grzes Napisz Pan prawde 24 kwietnia 2021 05:59No właśnie, czy umi Pan zaprzeczyć że Pana pryncypał Tusk nie bierze emerytury z ZUS od 62r życia, robiąc wszystkich swoich wyborców za ciul.. jak to mówimy na Slasku
 • ul Sprzedać Polske 23 kwietnia 2021 19:19CO TRZEBA ZROBIĆ BY DOSTAĆ TYLE MEDALI OD NIEMIEC.
 • Mietek Mietek o Donaldzie 23 kwietnia 2021 19:07Dopóty ten pan jest na wolności, dopóki PiS jest niewiarygodny.
 • osad 50+ 23 kwietnia 2021 19:04Donald Tusk 64 letni emeryt z emeryturą najwyższą w Polsce ponad 30tys zł z ZUS na którą przeszedł w wieku 62 lat. W kraju natomiast wszystkim jako premier i szef partii rządzącej wydłużył wiek emerytalny do 67 a jego rządy wsławiły się wzrastającymi lawinowo umowami śmieciowymi, Oceńmy sami..
 • Nefrette Nefrette 23 kwietnia 2021 19:02Cała Europa się nabija z Donalda Tuska, z kim bym nie rozmawiała z Holandii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii a także innych krajów, każdy go uważa za brukselskiego darmozjada, ale oczywiście zamroczeni Polacy są z niego dumni
 • Prz e Życzenia dla Donalda 23 kwietnia 2021 19:00Życzę Panu Panie Były Premierze takiego dobrego życia jak ja miałem za Pańskich rządów będąc na śmieciówce i nie mając co do garczka sobie i dzieciom włożyć!
 • ?? W Necie nowy komunikat 23 kwietnia 2021 15:35Śledztwo ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Nowe informacje "...tak tak zawsze nowe tylko ze -po wydłużeniu przez PO wieku emerytalnego kilkanaście tysięcy pracowników zatrudnionych w szkodliwych warunkach nie dożyło tego nowego wieku. Czy PO nie zdawało sobie sprawy ż,e tak będzie. Ktoz jest więc gorszym sprawcą, krzywdy ludzkiej i Ich rodzin, któż ma więcej na sumieniu.?
 • Joanna Profil psychologiczny karierowicza: 23 kwietnia 2021 10:22Zdeterminowany, żądny sukcesu i pieniędzy. Sprytny, bezwzględny, wyznaje zasadę, że cal uświęca środki. Docenia rolę przypadku – często potrafi umiejętnie go wykorzystać. Uwielbia dla awansu czyścić klamki. Słowem--umie gdy mu zależny wchodzić w "dupę" .Zazwyczaj w obecnych czasach to zwyczajny wykształciuch który zalicza szkoły jak kiedyś król tytuły. Niestety ta wiedza to sztuka dla sztuki a On i tak nic w praktyce nie umie co mógłby wykorzystać z korzyścią dla społeczeństwa. Bywa konformistą. Czasem przechodzi przemianę wewnętrzną – z wrażliwego, dobrego człowieka zmienia się w lwa salonowego, staje się bardziej bezwzględny. Ceni życie na wysokim poziomie, boi się biedy i nudnego, smutnego życia. Próbuje bezwzględnie wykorzystać każdą swoją szansę, jest czujny. Swoją moralność podporządkowuje celowi. A wiadomo, co się dzieje z moralnością, gdy celem są wielkie pieniądze i władza. Niestety nie potrafi wypracować nic pożytecznego i uczciwego dla ogółu społeczeństwa. Zazwyczaj to zwykły chwast który zeruje na innych z mozołem wypracowujących dobra społeczne.
 • kombinator Panstwo 23 kwietnia 2021 09:02Józef Bąk ,główny specjalista w Gdańsku od spraw transportu,.,o cholera jaki to wybitny fachowiec,nie pracował nawet jako młodszy,nawet jako specjalista,czyżby tam w urzędzie nie było już zatrudnianych z doświadczeniem tylko od razu nabór zewnętrzny na głównego wybrańca syna króla narodu.Piwinien się najpierw zabawkami bawić.A jego dokonania to działalność na szkodę własnego pracodawcy z LOT jak mu dowalić.Gdyby LOT odebrał by mu składki na ZUS wpłacone w związku z tym zatrudnianiem do którego roku życia musiał by pracować junior Tusk aby zapracować umiał na najniższą emeryturę tym bardziej że w swojej firmie przewozowej także przed Covidem wykazywał stałe straty.Slowem to petent Pomocy Społecznej a nie główny specjalista.
 • Toto a jednak 23 kwietnia 2021 08:34Lenin nie dokończył swojego dzieła.
 • Robotnik 23 kwietnia 2021 08:29Nie macie prawa mówić o uczciwości, nie macie prawa mówić o sprawiedliwisci ,nie macie prawa powoływać się na demokrację. Najpierw Was pasożytnicze wykształciuchy powinno się wsadzić do obozu pracy abyście zwrócili społeczeństwu nakłady na wasze kształcenie które i tak dobra nikomu nie przyniosło a potem w tym obozie przez ponad 5olat z nadgodzinami także świątecznymi ,nawet przy źródłach promieniotwórczych abyście nauczyli się szanować innych pracujących. Była by to jedyna sprawiedliwa dla Was karma.
 • Telewidz 23 kwietnia 2021 08:10Wczoraj w TV padły dla Donalda Tuska życzenia od zaczepionego przez redaktora już prawie przechodnia seniora.Co by mu Pan życzył z okazji urodzin.Gosc pospiesznym krokiem rzucił za siebie,"a niech mnie pocałuje w dupę", -jakiez to było szczere życzenia fantastyczne.
 • ? 22 kwietnia 2021 21:38To wy liberałowie ,wykształciuchy sztuka dla sztuki,POlityczni oszuści i POlityczni złodzieje, jesteście po hitleryzmie na równi ze skrajnym komunizmem najgorsza egoistyczną zakałą niszcząca uczciwie pracujących Polaków.Balcerowicz który wszystko tylko nie to co sam wytworzył,wyprzedawał.Mial gdzieś umowy kredytowe na mieszkania czy inwestycyjne.Wielu ludzi się przez niego powiesiło.Mazowiecki,stary dziad który wyrzucał ludzi z mieszkań aby rzekomo naprawić szkody czyli czynił gorsze zło naprawiając inne. Tusk pasożyt społeczny ,o którym pisano ,w świetliki pił alkohol a jak go brakło "narkotyk " dostarczał mi kolega....no i Wy pozostali egoistyczni liberałowie. Uczyles się,uczyles to tu to tam potem wszystkich tych co pracowali od najmłodszych lat postanowiliście obrobić z emerytur aby dla was wystarczyło bo ileż Ty masz faktycznie przepracowanych lat pracy?
 • Janusz 22 kwietnia 2021 20:47Proszę nie bredzić tu o błędach obecnego TK o rzekomych karach dla RPO za brak obiektywizmu .Proszę sobie przypomnieć TK Rzeplinskiego którego POmagcze po spotkaniach partyjnych z PO uznali że np ustawa z 2008r działająca niekorzyść zatrudnionych z mocą wsteczną na 1998r jest OK bo tego wymaga dobro Donalda Tuska i jego ekipy rządzącej.Prosze sobie przypomnieć co zrobiliście w ramach TK tym ludziom o mniej gdy po raz kolejny bez względu na staż zatrudnienia pidnosiliscie pracownikom wiek emerytalny dodając kolejne 2 lata czyli do 67r życia. No i co zrobiliście gdy Tusk krzyczał w temacie OFE "udowodnijcie mi że te pieniądze są Wasze ,czym zniszczył cały system emerytalny i zaufanie społeczeństwa do jakiejkolwiek władzy.Wasza zasługa to wykazanie jak u Hitlera że każdego można oszwabić.
 • Inspektor Pracy Inspektor Pracy 22 kwietnia 2021 20:32Nawe ja y Który z wieloma RPO współpracowałem w dziedzinie prawa pracy i praktycznych zagadnień związanych z egzekwowaniem dobrych praktyk w całokształcie praw pracodawców i pracowników muszę stwierdzić że ten RPO był najgorszym ze wszystkich dotychczasowych RPO przedstawicielem tej funkcji. Jego ślepota i tendencyjność dyskwalifikował go do pełnienia nawet funkcji kelnera w restauracji.
 • Marek Gdzie był wówczas Wasz RPO 22 kwietnia 2021 20:19A pamiętasz jeszcze jak Tusk powiedział do wszystkich spracowanych Polaków "cieszcie się że mieliście pracę" a jak się będziecie o emerytury sadzić to podniesiemy Wam koszty sądowe i to uczynił w roku 2015 RMS a później Budka w Żorach szyderczo przez TV protestował o dostęp obywateli do sądów. A w
 • kuba@wp.pl no i teraz POsle 22 kwietnia 2021 19:52...możesz zrobić to co umiesz najlepiej czyli zorganizować konkurs ortograficzny z pytaniem co ja w życiu dobrego dla społeczeństwa zrobilem a co tylko i głównie dla siebie.
 • Kuba3 22 kwietnia 2021 19:34A pamiętasz Pan jak Tusk ,Kopacz i całą wasza ferajna ogłosiła Policji i Wojsku ze nie zmienia Im w trakcie gry wieku emerytalnego ,tylko dla nowowstepujacych do służby ,inaczej się nie godzi , Tylko co zrobiliście dwukrotnie z robotnikami z najniebezpieczniej szkodliwymi warunkami pracy i to po fakcie długoletniego Ich zatrudniania. A pamietasz Pan wyrok SN że każdego kto choć jednym czynnikiem zdrowia nie odpowiada pracodawcy na stanowisku pracy można zwolnić bez wypowiedzenia i renty? Tysiące robotników w tym ja oszukiwało lekarzy że się nadają lub inaczej byli zwalniani z pracy jako bezrobotni szukając chleba gdyz taki za Was był rynek zatrudnienia._ a wiesz P Osle ilu z Nich umarło nie dożywszy waszej emerytury na którą już dawno zapracowali, a ilu z nich pożyje może na niej ze dwa tylko lata? Pamiętaj już dawno gdybym mógł pokazał bym Ci fizycznie czym jest obóz pracy i zmusił do zapierdzielabia przez 52lata z sobotami ,nadgodzinami i świętami. Plakales jak raz w Sejmie musiałeś Wigilię byc.Wiely z Nas tak co roku pracowało w Wigilie...Masz szczescie że nie mam takiej władzy aby zmusić Ciebie to Waszego obozu zatrudnienia.
 • Kuba2 22 kwietnia 2021 19:16Ależ pójdźmy dalej, a gdzie ten Wasz RPO był gdy Tusk z POlitycznymi klakierami założył w Polsce obóz pracy zmuszając tym samym tych wszystkich którzy bez wakacji ,ferii od nierzadko 15r życia a nawet młodszych lat pracowali , zmuszał do 52lat pracy bez wliczania nadgodzin które kiedyś w Parku bywały normą. Gdzie On był jak po tym wszystkim wy POpaprancy, politycznie okradliscie także takich z co niedozyli waszego wieku emerytalnego ze znacznej części zasiłku POgrzebowego. Mało Wam było łapówek i mieszkan które znaczna wasza część polityczna uzyskała pełniąc swoje POlityczne funkcje.?
 • Kuba 22 kwietnia 2021 18:55Dzisiaj Donald Tusk obchodzi 64urodziny.Jest to najwyższy czas do refleksji z pytaniem :Ile to przez Niego i Was, robotników,pracowników przemysłu ciezkiego zatrudnionych jeszcze za nieboszczki komuny z sobotami i świętami bez dni zamiennie wolnych ,w naprawdę niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy z promieniowaniem izotopowym,rtęcią,wysok cisnien i nap etc ,nie dożyło przez okradzenie Ich z mocą wsteczną, z wieku emerytalnego po przepracowaniu przez Nich 25 lat liczonych na czas uchwalenia tej ustawy pomostowej i nie dożyło tego Jego urodzinowego roku życia. Może policzycie ,może jakieś statystyki, a gdzie Wasz RPO ?,czy On o tym nie wiedział?,.a może wyjaśnił by dlaczego osoby predysponowane do Waszych emerytur pomostowych mają dzielna dożycia wg miesięcy zdrowych górali i kobiet a nie wg czasu dożycia osób zatrudnianych w takich warunkach co znacznie obniża Im wysokość Ich emerytury która nawet wg Was wypracowali w wieku 60 lat. Gdzie jest ten Wasz RPO , że wiek dożycia ludzi zatrudnionych w przemyśle ciężkim i niebezpiecznym liczy się jak wiek dożycia zdrowego P Osła nieznającego długoletniej szkodliwej pracy

Dodaj komentarz