post image
Zdjęcie poglądowe.

Emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Jest przyznawana na wniosek. Jednak, jeśli tylko jest to możliwe, warto wydłużać swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlaczego?

- Emerytura zależy od kwoty opłaconych składek emerytalnych i wieku, w którym wnioskujemy o świadczenie. Odczekanie nawet jednego roku, kontynuując pracę, pozwala otrzymać świadczenie wyższe nawet o 10-15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Pozytywne trendy

W 2017 r.  aż 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 7,7 proc. w ciągu roku, natomiast tylko 4 proc. odczekało co najmniej rok od nabycia uprawnień. Te dane w ostatnich latach zmieniają się. W ostatnich trzech latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę. Rok 2020 r. był kontynuacją dobrych praktyk. 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, a 24,7 proc. w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Dla porównania

Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z opóźnienia dezaktywizacji zawodowej. Przyczyn znacznej zmiany trendu w zachowaniach emerytalnych Polaków należy upatrywać w konsekwentnych działaniach ZUS na rzecz podnoszenia świadomości klientów. Kluczową rolę odgrywają powołani w lipcu 2017 r. doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To do nich najczęściej kierują pytania seniorzy, którzy zastanawiają się jaką podjąć decyzję co do dalszej aktywności zawodowej.

- Nasi eksperci wyjaśniają klientom zasady wyliczenia świadczenia, co ma wpływ na jego wysokość, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Komentarze

  • Uwaga i pytanie Rok nie kasujesz emerytury, rok płacisz dłużej składki ,rok przez to mniej używasz a Oni i tak zmienia Ci przepisy abyś dalej mniej otrzymał.Dlaczego okres dożycia osób zatrudnionych w szkodl i nieb warunkach jest taki sam jak zdrowej góralki ?
  • Janusz Tak to Tak to powinno brzmieć :"ten pozytywny trend wśród seniorow to śmierć przed emerytura"- aby wszystkim cwaniaczkom żyło się lepiej.
  • Bajkopisarz Uczył się ,był wiecznym studentem ,wykształciuchy gdyż nigdy nie wyzyskał swojej wiedzy dla społeczeństwa ani zawodu którego nie wykonywał.Uczyl się wiecznie na koszt obywateli.Czasami pracował dorywczo,kilka lat też w Irlandii na czarno, pił bardzo często alkohol,ćpał gdy go brakło,jedno należy jemu przyznać ,pokazał wszystkim że pieniądze wpłacone do kasy emerytalnej nie są ich.Teraz kasuje jedna z najwyższych emerytur w RP a nawet Unii za to, że opowiadał bajki o Zielonej Wyspie
  • Kuba Właśnie ta forsę zjadają na pensje Ci doradcy.Mozecie pracować dłużej na Ich wynagrodzenia ale nie na Wasze emerytury.
  • Inspektor cd....aby wszyscy zdechli.1 rok dłużej pracujesz,rok nie bierzesz emerytury ale rok też statystycznie tracisz dożycia a Oni zanim ją osiągniesz znów coś tam w dożycia zmanipuluja i znów wyjdziesz na idiotę. Moje dzieci nie płacą ZUSu po tym co zrobił w tym kraju będący od 62r życia na emeryturze Donald Tusk.Komu to wmawiacie ,pazernym idiotom lub tym co niepracuja w pracy.Wszak polska to walczy z komunizmem a które munizm największy czego nie wiedzą to ZUS . Na liczni korzystają ,frajerzy go utrzymują.ZUS to POlityczne i eksploatacji mimiczne oszustwo. Pieniądze które tam odkładasz tona jak kamień w wodzie ,tylko cwaniaki w stroju nurka je umieją przejąć a teraz aby starczyło dla byłych SBkow sugerują "doradcy abyście pracowali aż do śmierci,i będziecie mieli zysk.
  • Inspektor Kur...Kto tak pisze..Platfus jakiś czy glupek"ten pozytywny trend wśród senior""Odczekanie nawet jednego roku, kontynuując pracę, pozwala otrzymać świadczenie wyższe nawet o 10-15 proc."Ludzie to dla Was najlepiej aby wsz

Dodaj komentarz