Marek Krząkała: Bez znieczulenia

W 2017 roku rząd wprowadził powszechnie krytykowaną przez środowisko medyczne ustawę o sieci szpitali. Trafił do niej między innymi szpital w Rybniku, czego negatywne skutki, szczególnie te finansowe widać dzisiaj jak na dłoni. Od pół roku lecznicą zarządza także nowa dyrektor, powołana na to stanowisko przez marszałka. Ciężko powiedzieć, jakie przed nią postawiono zadania, bowiem po dwóch miesiącach wymiany korespondencji, interwencji poselskich nie wiadomo w jakim kierunku szpital zmierza i w jakim zakresie będzie chronił w przyszłości zdrowie mieszkańców naszego regionu. Dyrektor za to znana jest z podejmowania kontrowersyjnych decyzji. Ich tragiczne skutki są widoczne w Szpitalu Kolejowym w Katowicach czy w Piekarach Śląskich. Powtórka z rozrywki zapowiada się niestety w Rybniku. Ponad 50 lekarzy otrzymało wypowiedzenia warunków umów, po cichu przeprowadzane się zwolnienia, skłóca się personel medyczny, sonduje ograniczenia w funkcjonowaniu oddziałów, a do nas trafiają informacje o braku wypłat, dodatków covidowych, podstawowych środków higienicznych jak ręczniki papierowe, czy pasków do glukometrów na  intensywnej terapii.

 

Większość z 33 mln zł zadłużenia za ubiegły rok wynika z faktu, że marszałek przed wyborami prezydenckimi zgodził się na podwyżki. Za skandaliczną uważam decyzję o wstrzymaniu wykonywania testów na Covid-19 na sprzęcie zakupionym z dotacji miasta Rybnika w wysokości prawie 1 miliona złotych. Mieszkańcy teraz czekają na wyniki badań godzinami, zanim trafią na odpowiedni oddział, bo testy są wysyłane do Katowic, do firmy, która pracuje na dokładnie takim samym urządzeniu, które jest w dyspozycji szpitala. Plan naprawczy wciąż nie ujrzał światła dziennego, być może nawet nie istnieje lub jego zapisy pokazują skalę przyszłego upadku szpitala. Nie widział go personel medyczny, a rada społeczna szpitala domaga się jego upublicznienia. Z tego wszystkiego wyłania się tragiczna perspektywa, w której część z nas, nasi bliscy zostaną wkrótce zmuszeni do leczenia w odległych zakątkach naszego województwa. Być może będą to osoby chore na serce, dzieci lub wnuki z oddziału  pediatrycznego, być może już żaden młody obywatel nie urodzi się w Rybniku, a karetki z osobami z zagrożeniem życia będą korzystać z innych SOR-ów. Tego wciąż nie wiadomo, ale wszystko ostatecznie i tak odbije się na pacjentach. 

 

Nasze indywidualne decyzje mają przełożenie na nasze życie i zdrowie. Widzimy to w Rybniku poprzez upadek szpitala, widzimy to w Polsce poprzez tragiczne w skutkach zarządzanie pandemią Zajmujemy 12. miejsce pod względem umieralności na świecie, choć jesteśmy dopiero na 36. miejscu w liczbie ludności. W województwie od 3 lat rządzi Prawo i Sprawiedliwość, w kraju od 7 lat. Nie słyszałem do tej pory od nikogo z tego środowiska głosu w obronie rybnickiego szpitala. Cieszę się, że Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę w sprawie ratowania szpitala, bo to, co tam się dzieje, przypomina operację bez znieczulenia, bez troski o dobro pacjenta. 

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika

Komentarze

  • Aśka 28 kwietnia 2021 15:37...a komercjalizacja służby zdrowia to to samo co prywatyzacja czy nie . W szpitalu się u Was jakoś nie dostaliśmy do kolejki ale prywatnie z jaką radością---tylko dla tego którego było stać.
  • Hm Co by było do dzisiaj 28 kwietnia 2021 15:28W Święta Wielkanocne 2014r na kazaniu w Watykanie w czasie Drogi Krzyżowej kaznodzieja Watykański mówił o nowym "Judaszu"naszych czasów .:" Co niektórzy potrafią pobierać 100-krotność poborów w firmie swoich najniżej zarabiających pracowników i krzyczeć o oszczędnościach w imię dobra wspólnego i firmy ". Obecnie Ci sami "pracodawcy" krzyczą po to aby zdobyć wyborców , że wszystkim wówczas zatrudnianym na umowy śmieciowe trzeba dać emerytury ponieważ Oni ich nie będą mieli dlatego, że dla zysku ówczesnych Prezesów składek na ZUS za swoją prace ówcześnie nie odprowadzali. Co by było do dzisiaj ze środkami na Covid ratującymi nam życie gdyby PiS swego czasu takich dochodów jakie wówczas promowało PO ,obecnie nie oskładkował.
  • cd Pamietajacy uzupelnienie 28 kwietnia 2021 10:44Ja bym wolał Panie Marku aby Pan i Pana koledzy już nigdy ,przenigdy nie dbali o nasze zdrowie i inne dobra także. Napewno lepiej by było widzieć was jak fizycznie zapierdzielacie gdzieś w naprawdę trudnych warunkach, szkodliwie działających na wasze organizmy,tak abyście nigdy nie mieli szansy już więcej obciążać budżetowo to spracowane społeczeństwo żerując na jego zasobach. PIS będzie niewiarygodny tak długo jak wielu z waszych przywódców nie znajdzie się w miejscach trwałej izolacji.
  • Pamietajacy 28 kwietnia 2021 10:33W ogóle wg Pana "Polska w Ruinie" czyli jak Wy dojdziecie do koryta to wszystko naprawicie i będzie ogolne granie w gale. Lekarze nie będą leczyć w szpitalach łez za porządne pieniądze tylko prywatnie a My będziemy żyli znacznie dużo dłużej utrzymując cwaniaka Europy Donalda i specjalistę od LOTu jego syna Bąka Józefa. Byle byście tylko Wy wygrali a wszyscy dostaną nawet na starość druga młodość i PO smierci bez zasilku pogrzebowego niezauwaza że się zestarzeli a powinni być już od wielu lat na emeryturze.Niech umierają w miejscach pracy szczęśliwi że ja na czarno pracując w ogóle mieli.

Dodaj komentarz