CC-BY Marcin Polak.
CC-BY Marcin Polak.

Mowa o rozporządzeniu ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które ma wejść w życie 3 maja br.

Z projektu rozporządzenia wynika, że po długim weekendzie majowym, od 4 maja, uczniowie klas I–III szkół podstawowych na terenie całego kraju powrócą do nauki w szkole. Od tego dnia szkoły podstawowe będą również prowadzić działalność opiekuńczo – wychowawczą dla uczniów w świetlicy.

Z kolei od 17 maja uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w tzw. systemie hybrydowym.

- System ten polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów realizuje te zajęcia w szkole, placówce lub centrum oraz co najmniej 50 proc. uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor ww. szkoły, placówki lub centrum ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z ww. podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Według projektu systemu hybrydowego nie stosuje się do zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu, które odbywają się na dotychczasowych zasadach, tj. dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego mogą zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.

Dokument dopuszcza prowadzenie praktyk zawodowych stacjonarnie, w miejscu ich prowadzenia. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) mogą być prowadzone stacjonarnie również u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy - zaznaczono.

Projekt precyzuje też kwestie prowadzenia zajęć sportowych w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII o takim profilu. Zajęcia sportowe mają być realizowane na podstawie programów szkolenia na miejscu lub "z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik."

(PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz