Pixabay.com
Pixabay.com

Międzynarodowe Święto Pracy to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce, dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Święto zostało ustanowione w 1889 r. na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki, który to miał miejsce w Paryżu. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 r w, Chicago (Stany Zjednoczone) podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r. i były zorganizowane (wbrew zaborcom) przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Późniejsze obchody święta również inicjowane były głównie przez partie i organizacje socjalistyczne. Po II Wojnie Światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej.

Huczne obchody

Niegdyś, to był bardzo ważny dzień. Już wczesnym porankiem młodzież, obowiązkowo ubrana w odświętne koszule, spódniczki i marynarki, licznie gromadziła się przed szkołami.

Podobnie było w zakładach pracy, gdzie tego dnia pracownicy gromadzili się w centrach miast. Tam brali udział w pochodach. Warto dodać, że jeszcze przed 1 maja 1989 roku, zgodnie z zaleceniami ówczesnych władz pochody były obowiązkowe, dla każdego obywatela. 

W Rybniku, z reguły uroczyste apele i przemówienia wygłaszano na rynku, a później na placu Wolności. Po części oficjalnej, na rybnickich skwerach i boiskach odbywały się festyny i piknini.

Tak przynajmniej było dawniej.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz