Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe
Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe

Utrzymanie trawnika wymaga wiedzy, pracy oraz stałej opieki. Często zdarza się jednak, że stan trawnika pozostawia sporo do życzenia. Poznaj najczęstsze problemy związane z pielęgnacją trawnika i sposoby rozwiązywania poszczególnych z nich. Te przedstawia specjalista Kamil Zasada, właściciel rybnickiej firmy Prostars, dystrybutora narzędzi Stihl.

Trawa słabo rośnie

Najczęstszą przyczyną słabego wzrostu roślin są nieodpowiednio dobrane mieszanki nasion traw oraz nieodpowiednie nawożenie. Należy stosować mieszankę traw, odpowiednią do miejsca, na którym zakładamy trawnik. Trzeba przy tym uwzględnić panujące warunki klimatyczne oraz nawozy - najlepiej organiczne - które będą odpowiednie dla danego okresu wegetacji. Na trawniku, który już rośnie, należy wykonać odpowiednie zabiegi: wertykulację, regularne koszenie i nawożenie. Nasz specjalista radzi zastosowanie nawozu Emeralld Home Recovery.

Uciążliwe chwasty

Chwasty pojawiają się najczęściej na trawniku, na którym ziemia w trakcie jego zakładania nie została odpowiednio odchwaszczona. Chwasty jednoroczne na młodym trawniku znikają po pierwszym lub drugim koszeniu. Natomiast rośliny kilkuletnie należy usunąć ręcznie za pomocą narzędzi. Specjalista radzi, by w takim przypadku zastosować nawóz Emeralld Home Recovery.

Zasychanie, żółknięcie końców źdźbeł

Nieostry i wyszczerbiony nóż kosiarki jest przyczyną szarpania liści, co może powodować żółknięcie i zasychanie roślin. Stosowanie ostrych, wysokiej jakości noży w kosiarce oraz skracanie liści traw nie więcej niż o połowę pomoże naprawić kondycję rośliny. W takim przypadku warto także zastosować nawóz Emeralld Home Booster.

Filcowanie trawy, rzadka darń

Na kilkuletnim trawniku może pojawić się filc, który zapobiega przepuszczaniu wody, powietrza i nawozów do systemu korzeniowego. Dlatego też, by zapobiec powstaniu nieprzepuszczalnej warstwy ziemi, wiosną należy przeprowadzić wertykulację i dokładnie usunąć martwą warstwę organiczną. Warto zastosować nasiona traw Emeralld Premium oraz nawóz Emeralld Home Recovery.

Trawa także choruje

Jednym z czynników obniżających estetyczny wygląd trawnika są choroby powodowane przez grzyby. Kilka chorób trawnika może zaatakować źdźbła jednocześnie i trudno je od siebie odróżnić. Pamiętaj, że odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne minimalizują ryzyko wystąpienia chorób trawy, lecz nie chronią przed nimi całkowicie. Radzimy zastosowanie nasion traw Emeralld Premium oraz nawozu Emeralld Home Booster.

Komentarze

Dodaj komentarz