UGiM Czerwionka-Leszczyny.
UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Cztery lata temu TAURON ogłosił konkurs dla swoich pracowników, w którym szukano pomysłów na wsparcie społeczności lokalnych. Piotr Gleńsk ze spółki TAURON Dystrybucja zgłosił marzenie - chciał budować domki dla jeży, które przechodzą rehabilitację w jego domu. Dziś to marzenie materializuje się w ogrodach i parkach południowej Polski. Dotychczas pięćdziesiąt uratowanych jeżyków wróciło na wolność. Cztery młode jeżyki, które od dziś mieszkają w Leszczynach urodziły się w niewoli 11 marca br. Młode wypuszczane na wolność mają nawet swoje imiona - to Janusz, Tomasz, Mateusz i Renata. 

- Cieszę się, że w pobliżu zameczku pojawi się domek dla sympatycznych jeży. Mamy nadzieję, że uchroni to te zwierzęta przed ich największymi zagrożeniami. Wypuszczenie uratowanych jeży jest także okazją do przypomnienia naszym mieszkańcom zasad, których przestrzeganie pomaga trwać zwierzętom w dobrostanie. W akcję zaangażowało się również przedszkole z dzielnicy Leszczyny - to wartościowe działanie, którego celem jest uwrażliwienie najmłodszych na los zwierząt, a także zwrócenie uwagi dzieci na funkcjonowanie ekosystemu - mówi Burmistrz Wiesław Janiszewski.

Domki jeżowe są zbudowane ze spienionego, bardzo twardego styropianu - styroduru. Dwa długie tunele wejściowe skutecznie zabezpieczają wnętrze przed intruzami takimi jak: psy, kuny czy lisy, mają też dodatkowy walor - zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec tej budowli ma solidne schronienie.

Organizatorzy akcji odwiedzili dziś także Przedszkole nr 1 w Czerwionce-Leszczynach, aby przekazać dzieciom ważne informacje na temat tych pożytecznych zwierząt, czyhających na nie niebezpieczeństw oraz właściwych form udzielania pomocy jeżom.

Kilka rad jak pomóc jeżom w upałach:

  • Oczko wodne, to dla jeża śmiertelna pułapka - spragniony zwierz starając się zbliżyć do lustra wody ześlizguje się z folii, z której jest zbudowane oczko i nie mogąc się wykaraskać z opresji najpierw słabnie, a potem tonie. Wyposaż oczko wodne w kratkę, tak by każdy kolczasty czworonóg miał szansę o własnych siłach opuścić oczko po zaspokojeniu pragnienia.
  • Nie zostawiaj za sobą puszek i słoików - ciągle głodny jeż może wejść do takiej pułapki i nigdy już z niej nie wyjść.
  • Dopilnuj, żeby pies nie mógł zaatakować jeża.
  • W ogródku nie używaj trucizn na ślimaki, jeż chętnie spożywa brzuchonogi i sam może się zatruć.
  • Zerknij na pułapki architektoniczne w twoim otoczeniu. Wyposażenie kratki ściekowej czy kanalizacyjnej w blokadę pozwoli jeżowi bezpiecznie ominąć groźne dla niego miejsce.
  • Płot może uwięzić wszędobylskiego jeża. Jeśli nie ma przeciwwskazań zrób otwory w pobliżu ziemi tak by jeż bezpiecznie mógł odwiedzić Twojego sąsiada.
  • Wystaw miseczkę z wodą dla jeża. Czasem, szczególnie w miastach, trudno jeżowi znaleźć wodę.
  • Jeśli widzisz dorosłego osobnika, który energicznie gdzieś tupta zostaw go w spokoju, to może być matka, która maszeruje karmić swoje potomstwo.
  • NIGDY nie karm jeża mlekiem - laktoza w mleku jest niestrawna dla jeży, może bardzo zaszkodzić, a nawet zabić jeża.

 

Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Komentarze

Dodaj komentarz