www.jastrzebie.pl Jastrzębska Galeria Historii Miasta ma opuścić zabytkowy gmach w Zdroju
www.jastrzebie.pl Jastrzębska Galeria Historii Miasta ma opuścić zabytkowy gmach w Zdroju

Ireneusz Stajer

Budynek Łazienki II, gdzie obecnie mieści się Galeria Historii Miasta, będzie nowym, pięknym Pałacem Ślubów. Decyzja już zapadła. Okazją do zmiany jest planowana rewitalizacja zabytkowego gmachu, na którą Jastrzębie pozyskało 2 mln 125 tys. zł unijnego dofinansowania – informuje urząd miasta.

- Park Zdrojowy jest idealnym miejscem, by pary małżeńskie mogły w nim rozpoczynać nową drogę życia. Budynek Łazienek II już niedługo będzie całkowicie zmodernizowany. To kolejny element tamtejszej architektury, który odzyska dawny blask – przekonuje prezydent Anna Hetman.

Ale nie przekonała wielu jastrzębian. 

- Co z Galerią Historii Miasta, mieszcząca się od lat w tym właśnie gmachu? - pytają.

Ma działać jak dotychczas w obecnej siedzibie najprawdopodobniej do końca lata. Następnie pracownicy GHM zostaną przeniesieni do nowo powstałej instytucji w Łaźni Moszczenica.

Na ludzi zatrudnionych w Galerii wiadomość ta spadła, jak grom z jasnego nieba. Mówią, że nikt z nimi nie konsultował zmian, a przecież wypadałoby to zrobić. Mieli usłyszeć, że albo przyjmą pracę w nowej instytucji albo zostaną bez pracy. Podkreślają, że najlepszym miejscem dla GHM jest właśnie Park Zdrojowy, lokalizacja w najatrakcyjniejszym punkcie Jastrzębia. Optymalna dla szkół i przedszkoli. Słyszymy, że decyzja Anny Hetman szkodzi miastu i jego mieszkańcom. 

- Pomysł z Łaźnią Moszczenica nie jest zły, ale planowane przenosiny Galerii to błąd. W budynku Łazienki II mogłyby z powodzeniem funkcjonować obie placówki. Nie rozumiemy, dlaczego próbuje się zlikwidować coś, co działa dobrze i ma dobrą opinię. Cieszymy się zaufaniem u mieszkańców, którzy spacerując po parku odwiedzają nas nawet w niedziele. Służyły temu również letnie koncerty – argumentują pracownicy.

Decyzja byłaby zrozumiała, gdyby Galerii nikt nie odwiedzał. Przeczą temu liczby. 

- GHM w Parku Zdrojowym jest odwiedzana i znana. Mamy ją jakby „pod ręką”. Można tam wstąpić przy każdej okazji i obejrzeć różne ciekawe rzeczy związane z historią naszego miasta, gromadzone latami – przyznaje Adam Ziemiański, emerytowany budowlaniec. 

W łaźni byłej kopalni Moszczenica jest dużo pomieszczeń, ale jego zdaniem przenosiny na peryferia będzie kresem Galerii. 

- Kto pofatyguje się do Moszczenicy? Nie po drodze, daleko, głucho i ciemno – wskazuje.

Internet aż huczy od komentarzy.

„Drogi dziurawe, trawy niewykoszone, sklepy zamknięte, wszyscy szczepili się poza miejscem zameldowania. Sąsiadujące miasta już się z nas śmieją!!! Gdyby nie JSW, to co by tu było przez wasze decyzje? Pani prezydent, z tą GHM to już wielka przesada, a koszty wspomnianej pseudo inwestycji...,  żal na to wszystko patrzeć co się dzieje w mieście mojego urodzenia i dorastania” - pisze na jednym z lokalnych portali Jastrzembiok.

Zdaniem części radnych decyzja zapadła arbitralnie, bez konsultowania się z radą miasta.

- Jesteśmy zaskoczeni wspomnianą koncepcją, oficjalnie usłyszałem o tym pierwszy raz. Pozyskane, dofinansowanie, o którym mowa w komunikacie urzędu miasta, miało pójść na przekształcenie Galerii w budynku Łazienki II na muzeum z prawdziwego zdarzenia. Natomiast Pałac Ślubów miał powstać w odnawianym teraz gmachu Łazienki III – mówi Piotr Szereda, szef jastrzębskich samorządowców.   

Jego zdaniem, przebudowa Łaźni Moszczenica to inwestycja tak odległa, że miasto pozbywając się ze Zdroju Galerii traci ważny punkt badania i poznawania historii Jastrzębia. Na wczorajszej (27 maja) sesji rady miasta Tadeusz Sławik podkreślił, że w mieście zostało sporo historycznych obiektów z czasów kurortu o europejskim znaczeniu. Należy to odpowiednio pielęgnować dla dobra  Jastrzębie. Wspomniał inicjatywę Parku Etnograficznego, która nie została zrealizowana. Nie udało się przeforsować także koncepcji muzeum, co zwolennicy przegrali jednym głosem. 

- Powstała placówka pośrednia Galeria Historii Miasta, ale w odpowiednim miejscu – Parku Zdrojowym, sercu starego Jastrzębia. Wspaniali pracownicy opublikowali wiele cennych wydawnictw, dotyczących historii kurortu czy sportu. Przekształcenie GHM w muzeum dałoby lepszą formułę działalności, pozwalało sięgnąć po pieniądze zewnętrzne. Trudno uwierzyć, że Galeria ma być zlikwidowana w pięknym gmachu łazienek i przeniesiona do zrujnowanego obecnie budynku Łaźni Moszczenica. Co ze zbiorami? – dopytywał Sławik. 

Dodał, że z ofiarodawcy przekazywali cenne dla nich rzeczy do Galerii w parku, a nie na peryferiach miasta.

- Planujemy usystematyzowanie pracy jastrzębskich placówek kulturalnych. Miejski Ośrodek Kultury będzie zajmował się wyłącznie upowszechnianiem kultury oraz animowaniem życia kulturalnego naszego miasta. Pracownicy GHM zaś będą istotnym trzonem nowo powstającej instytucji we wspomnianej Łaźni, która zgodnie ze statutem będzie budowała tożsamość mieszkańców w oparciu o bogatą historię i tradycję naszego miasta – tłumaczy Anna Hetman.

Zarzuca niektórym rajcom rozmijanie się prawdą i błędne rozumienie idei zmian. Bo, zdaniem prezydent, wielokrotnie mówiło się o tym „na komisjach”, choćby przy omawianiu strategii dla miasta.

- Nie ma rozwoju bez zmian. Chcemy budować markę i tożsamość Jastrzębia w oparciu o nowo powołany Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, który będzie czymś więcej niż Galeria Historii Miasta, projektem bardzo ambitnym z celami naukowymi i nastawionym na turystów. Gwarantuję, że odniesie sukces – zapowiedziała prezydent.

Wszystkie placówki kultury mają być wyraziste, przyciągać coraz lepszym poziomem mieszkańców oraz turystów z kraju i za granicy. 

- Instytut poprowadzi dwa filary naszego dziedzictwa, uzdrowiska i historię współczesną, głównie w oparciu w Porozumienie Jastrzębskie. Łaźnia Moszczenica będzie mieściła część wystawienniczą z wczesną historią miasta, zasygnalizowaniem dziejów Zdroju i rozwinięciem historii lat 70. oraz 80. Druga, dialogowo - konferencyjna, zrealizowana później, będzie poświęcona Porozumieniu Jastrzębskiemu – wskazała Hetman.

Część zbiorów Galerii ma być przeniesiona do Łaźni Moszczenica, a część do budynku Spółki Brackiej, która stanie się tzw. witczakówką z nawiązaniem do kurortu i Mikołaja Witczaka. 

Zdaniem prezydent, Instytut nie powstanie na peryferiach, bo ze Zdroju jest tam raptem ponad kilometr. Po drodze znajduje się MOSiR, szkoła muzyczna. Dojechać będzie można bezpośrednio z Żelaznego Szlaku Rowerowego. Z Łaźni Moszczenica ma prowadzić ścieżka „Szlak wolności” przez miasto aż do kopalni Zofiówka. Całość ma budować markę Jastrzębia.

Galeria Historii Miasta w liczbach

Obejmuje 6805 muzealiów. Posiada siedem wystaw stałych: „Chata Śląska”, „Historia węglem pisana”, „Rzeźba w węglu i graficie”, „Moje M”, „Miasto Młodości, Pracy i Pokoju”, „Henryk Sławik z Szerokiej” oraz salę ekspozycji czasowych. W latach 2003-2021 GHM zaprezentowała 102 wystawy czasowe. Dotychczas placówkę odwiedziło prawie 91 tysięcy osób, w tym 2527 grup szkolnych i przedszkolnych. Ukazało się 59 numerów „Biuletynu Galerii Historii Miasta. Galeria wydała 15 książek poświęconych historii miasta.

Komentarze

  • Kuba Fundusz Odbudowy 28 maja 2021 22:03a po co nam historia Jastrzębia ,przecież to miasto jest do zaorania.?

Dodaj komentarz