post image
Archiwum.

Sieć marketów poinformowała, że we wszystkich jej placówkach wdrożyła możliwość nadania oraz odebrania paczek pocztowych. Oznacza to, że zgodnie z prawem sklepy Kaufland będą mogły być czynne w każdą niedzielę, również niehandlową. Z podobnych rozwiązań korzystają już sklepy sieci Żabka oraz niektóre ze sklepów sieci Intermarche. 

- Wdrożenie usług pocztowych pozwala sklepom na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe, niezależnie od wielkości placówki – taką funkcję mogą pełnić zarówno sklepy osiedlowe, jak i duże dyskonty czy hipermarkety – informuje w komunikacie prasowym sieć Kaufland.

Sytuację tą skrytykował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. 

Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców w Piekarach Śląskich, która odbyła się w ubiegłą niedzielę, arcybiskup poświęcił wiele uwagi handlowi w niedzielę.

- Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 roku, dążą - nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich - do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z art. 6 ustęp 1 punkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych – powiedział abp Skworc.

Skrytykował przy tym decyzję sieci Kaufland.

- Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie, zwłaszcza tu, u Matki Bożej Piekarskiej, gdzie zrodziło się hasło: "Niedziela jest Boża i nasza" - dodawał. 

Jak podkreślał, "prawo należy znać nie po to, żeby tę wiedzę wykorzystywać do omijania prawa. Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa. Podnoszone przy okazji zyski i straty gospodarcze są tematem zastępczym". 

Komentarze

Dodaj komentarz