KMP Żory Policjanci rozdawali ulotki z nowymi przepisami drogowymi
KMP Żory Policjanci rozdawali ulotki z nowymi przepisami drogowymi

Od początku 2019 roku na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1639 zostało rannych. Średnio mamy dwie ofiary wypadków każdego dnia! W co 12 ginie człowiek, a w co drugim zdarzeniu z udziałem pieszego policja odnotowuje rannego lub osobę zabitą. Paradoksalnie na pasach wcale nie jest lepiej. Dla pieszych niemal 60 procent zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54). 

- Z przytoczonych danych wynika, że musiały pojawić się przepisy dyscyplinujące uczestników ruchu, zarówno kierowców jak i pieszych – zaznacza biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Zmiany są istotne dla praw i obowiązków uczestników ruchu. Dotyczą kierujących i pieszych. Nowe przepisy dokładnie precyzują również wzajemną relację między kierującym a pieszym przechodzącym przez jezdnię. 

Teraz pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem i to już przy wchodzeniu na pasy. Przepis nie dotyczy jednak tramwaju, za wyjątkiem, gdy osoba znajduje się na „zebrze”. 

- Zwiększono ochronę pieszego w rejonie przejścia. Ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierowców, zobowiązując ich do obserwowanie nie tylko pasów, ale i okolicy – komentuje aspirant Halina Semik, oficer prasowa policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Kierujący pojazdem zbliżając się do pasów, musi zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość.

Przepis o pierwszeństwie pieszego już przy wchodzeniu na „zebrę” budzi chyba najwięcej emocji. Można zastanawiać się nawet nad tym, dokładnie w którym momencie jest on uprzywilejowanym uczestnikiem ruchu... W jakiej odległości pieszy nabywa to prawo?

- Kluczem do odpowiedzi na te pytania powinna być zwykła ludzka uprzejmość i kultura - z obydwu stron. Dobrze, jeżeli pieszy sygnalizuje chęć przejścia na drugą stronę drogi. Gest w postaci podniesienia ręki czy nawiązanie kontaktu wzrokowego to wystarczająca informacją dla kierującego – tłumaczy biuro prasowe Komendy Głównej Policji.

Stróże prawa apelują do kierowców, by uważnie obserwowali nie tylko jezdnię, ale i chodnik. Nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na pasach.

Bardzo ważna zmiana to zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię bądź torowisko. Zachowanie takie ogranicza bowiem możliwość obserwowania sytuacji na drodze. O skutkach mogliśmy przekonać się wielokrotnie, oglądając choćby w telewizji koszmarne wypadki z udziałem zapatrzonych w smartfona piechurów.

- Ekran smartfona tak mocno przykuwa uwagę, że jego użytkownik nie widzi niczego wokół. I to z tego powodu pojawił się nowy przepis – podkreśla Halina Semik.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że również w nocy nie możemy poruszać się tu samochodem szybciej. Jest to dozwolone jedynie wówczas, gdy pozwalają na rozwinięcie większej prędkości znaki drogowe.

Od 1 czerwca na drogach ekspresowych i autostradach zabroniono tzw. „jazdę na zderzaku”. Jak stanowi nowa regulacja, kierującego obowiązuje minimalna odległość od poprzedzającego pojazdu - to obliczona w metrach połowa wartości prędkości z jaką się porusza. Przykładowo, gdy jedziemy z szybkością 120 km na godzinę, musimy zachować na tym samym pasie ruchu co najmniej 60 metrów odstępu. Zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Policja przypomina, że każde zdarzenie na drodze jest sumą różnych elementów i czynników. Czasem o dramatycznych skutkach decyduje drobiazg czy błąd. Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, gdyż na ulicy wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że żaden pojazd nie jest w stanie nagle zatrzymać się w miejscu. Mas określoną drogę hamowania, która wydłuża się w miarę pogarszających się warunków atmosferycznych. Bądźmy więc uważni i ostrożni na drodze.
 

Komentarze

Dodaj komentarz