Ireneusz Stajer Dzieci czekają już na dodatkowe pomieszczenia lekcyjne, które rozładują ciasnotę
Ireneusz Stajer Dzieci czekają już na dodatkowe pomieszczenia lekcyjne, które rozładują ciasnotę

Będzie rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ulicy Rybnickiej – zapowiada dyrektor Lucyna Kafka.

- Inwestycję planujemy przy okazji termomodernizacji gmachu. Chcielibyśmy wybudować cztery nowe pomieszczenia klasowe w miejscu łącznika pomiędzy nowym skrzydłem, które oddano do użytku w 1991 roku a postawioną w 2004 roku salą gimnastyczną – mówi szefowa placówki.

Sale lekcyjne będą na pierwszym i drugim piętrze. Najniższą kondygnację zajmą pomieszczenia techniczne. 

- Spotkaliśmy się w szkole z prezydentem Waldemarem Sochą, który bardzo przychylnie podszedł do tematu. Prace zostaną wykonane, choć na szczegóły trzeba będzie jeszcze poczekać - zaznacza rajca z Rownia-Folwarków, mocno zaangażowany w realizację projektu.

Dodajmy, że ZSP nr 9 to jedna z nielicznych żorskich placówek, które nie doczekały się dotąd termomodernizacji. Pozostałymi są: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 na Kleszczówce, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego na osiedlu Ksiecia Władysława oraz Technikum nr 1 przy ulicy Rybnickiej.

Ponadto gmach w Rowniu stał się za ciasny, gdy zlikwidowano gimnazja - w szkole pojawiły się klasy siódme i ósme. Rośnie też liczba mieszkańców w atrakcyjnie położonej, blisko lasów i stawów dzielnicy. Taki trend z pewnością potrwa przez kolejne lata, bo w Rowniu nie brakuje nowych gruntów do zabudowy.   

Jak przyznaje jeden z żorskich urzędników, większość placówek ma już za sobą niezbędne remonty. Kilka rozbudowano i dopieszczono. Pora na Rowień, należy się to szkole z bogatą historią i tradycjami, które kultywuje. 

Na stronie internetowej znajdziemy opis dziejów miejscowej placówki. Pierwszą szkołę w Rowniu uroczyście otwarto w czasach pruskich - 2 stycznia 1878 roku. Wcześniej dzieci uczyły się w Boguszowicach i Gotartowicach. Wiele z nich jednak nie realizowało obowiązku szkolnego. Do utrzymania szkoły zobowiązano właścicieli dworu folwareckiego oraz gminy Rowień i Folwarki. Pierwszym nauczycielem był Eduard Selezer.

W 1891 roku szkoła była dwuklasowa, od 1893 trzyklasowa, a w 1907 już czteroklasowa. W 1908 roku otrzymała nowy budynek, gdyż poprzedni stał się za mały. Nauczanie odbywało się w języku niemieckim, mimo iż znaczna część dzieci go nie znała. Do końca pierwszej wojny światowej w żadnej szkole na Górnym Śląsku nie uczono po polsku. 

Dopiero w 1922 roku, gdy polska administracja objęła Żory, stało się to możliwe. Kierownikiem pięcioklasowej szkoły trzeciego stopnia został Karol Kurpaska. Uczniowie kończyli naukę po klasie siódmej. Za okupacji dzieci uczęszczały do niemieckiej szkoły, która mieściła się w domu pana Raisa (dzisiejsza świetlica). 

W czasie działań wojennych jeden z budynków szkolnych został doszczętnie spalony, a drugi poważnie uszkodzony. Po 1945 roku mieszkańcy Rownia bezinteresownie wyremontowali ocalały budynek. Szkołą ponownie kierował Karol Kurpaska. Zajęcia odbywały się przez sześć dni w tygodniu na dwie zmiany. Na miejscu starej szkoły, dzięki dużemu zaangażowaniu kierownika i rowian wybudowano nową, którą otwarto 7 maja 1950 roku. Następnym kierownikiem w 1956 roku został Józef Wyżgoł. W roku szkolnym 1966/67 szkoła staje się ośmioklasowa. W 1973 roku kierownictwo obejmuje Waldemar Weissman, a w1975 Stefan Zielonka. Wtedy też szkoła otrzymuje swojego patrona - Henryka Sienkiewicza. 

W 1980 roku dyrektorem zostaje Amalia Dzierżęga, która sześć lat później inicjuje powołanie po raz drugi Komitetu Rozbudowy Szkoły (pierwszy był w 1974). W 1991 otwarto nowe skrzydło szkoły, a w 2004 oddano do użytku salę gimnastyczną. Od grudnia 1989 r. obowiązki dyrektora pełniła Janina Reclik, którą we wrześniu 1991 roku zastąpiła Urszula Juraszczyk-Gruszka. W 2000 opuszcza szkołę ostatnia klasa ósma i staje się placówką sześcioklasową. Od 2002 roku przekształca się w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9.

 

Komentarze

Dodaj komentarz