Zdjęcie: Dominik Gajda
Zdjęcie: Dominik Gajda

- Temat zdrowia psychicznego jest w społeczeństwie coraz wyraźniejszy  Pandemia wyciągnęła na światło dzienne wiele problemów, stale powiększa się liczba osób, które potrzebują specjalistycznego wsparcia. W Przystani będzie można je uzyskać, korzystając z profesjonalnej pomocy wykwalifikowanych psychologów, psychoterapeutów, psychiatry, mediatora rodzinnego, a także interwenta kryzysowego i psychotraumatologa - tłumaczy Anna Gajda, kierownik rybnickiej Przystani, interwent kryzysowy, specjalista poradnictwa psychologicznego, psychotraumatolog.


Poradnia to inicjatywa Katolickiej Fundacji "Rodzina jest najważniejsza". - Porady będą bezpłatne na zasadzie dobrowolnych darowizn, natomiast jeśli ktoś zdecyduje się na regularną pomoc psychologiczną, to zapłaci zgodnie z cennikiem, jednakże z możliwością ubiegania się o zniżkę ze względu na sytuację, w której się znajduje - tłumaczy ks. Krzysztof Matuszewski, dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej Przystań. 

W Przystani pracować będzie m.in. lekarz psychiatra Anna Koterba. - W Rybniku wręcz dramatycznie brakowało takiego miejsca. Potrzeby narastają w zastraszającym tempie, lekarze psychiatrzy ledwie zipią. Pracuję również w poradni w Chwałowicah, w ostanim roku klientela nam się podwoiła - mówi psychiatra. - Przy okazji spowiedzi kapłan mnie zapytał: chyba nie przyjmuje pani więcej osób niż pięć dziennie. Nie wiedziałam, co mam odpowiedzieć, bo musiałabym to pomnożyć razy pięć, razy siedem  - dodaje. 

Z czego to wynika? - Społeczeństwo jest coraz mniej dojrzale emocjonalnie, ma coraz więcej problemów z normalnym funkcjonowaniem, z budowaniem relacji, z wychowywaniem dzieci, właściwie z każdą dziedziną życia. A to, co zrobiła z nami dodatkowo pandemia, to po prostu tragedia. i to zarówno dorosłym, którzy stracili pracę, jak i dzieciom i młodzieży. Wcześniej mieliśmy mnóstwo dzieci uzależnionych od internetu, spędzających wiele godzin przed ekranem, teraz zostało to zalegalizowane. I młody człowiek spędza przed ekranem po 20 godzin, nie ruszając się w ogóle - przyznaje pani doktor. 

Dzieciom i młodzieży pomagać będzie m.in. Anna Dziwoki. - Brakuje miejsc, które udzielają takiej pomocy młodym ludziom. Rybnicki szpital psychiatryczny jest dla dorosłych, najbliższa jednostka jest w Sosnowcu - przyznaje specjalistka. - Lęki, depresje, wycofanie społeczne, problemy rówieśnicze… - to problemy, z którymi będę tutaj pracowała - wyjaśnia. 

Wsparcie dla małżeństw i rodzin oferować będzie Monika Witas, która jest m.in. mediatorem. - Obciąża nas nie tylko Covid, ale praca, pęd życia… Potrzebujemy takiego miejsca, takiej przystani, by usiąść, porozmawiać, skupić się na tym, co ważne, naładować baterie i żyć dalej - stwierdza 


- Oficjalne otwarcie planujemy na 1 września, natomiast od 1 lipca nasza kadra będzie przyjmować przez kilkanaście godzin w tygodniu. Na dzień dzisiejszy wszystkie osoby zainteresowane pomocą mogą zgłaszać się na wizytę, dzwoniąc pod numer telefonu poradni od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 19 - mówi Anna Gajda. Numer telefonu do sekretariatu: 519 546 197.

Wnętrza poradni poświęcił ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc. - Pustostan jest klęską, pomieszczenia powinny służyć, dziękuję księdzu proboszczowi, że przekazał te wnętrza. Gratuluję nazwy, bo przystań to bezpieczeństwo… Poza tym kojarzy się z wodą, z rybnickim zalewem - zauważył.

Z nowych lokatorów cieszy się ks. Marek Bernacki, proboszcz bazyliki. - Z rozmów z dyrektorem szpitala psychiatrycznego wiem, że ludzie potrzebują terapii, czasem zwykłej porady czy rozmowy. Często szukają katolickiej, jak mówią: sprawdzonej placówki. Ta nasza poradnia to strzał w dziesiątkę - mówi ksiądz Bernacki. 

Najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania placówki można znaleźć na stronie internetowej www.przystan.katowice.pl w zakładce Rybnik. Rybnicka, po katowickiej, jest drugą w Archidiecezji. Kolejna ma powstać w Tychach. 
 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz