Materiały prasowe/Grzegorz Matusiak
Materiały prasowe/Grzegorz Matusiak

Będąc jednym z inicjatorów tego projektu, z uwagą przyglądam się postępom, jakie towarzyszą jego realizacji, bo jak potwierdził Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała: „objęcie Jastrzębia- Zdroju dostępem do sieci kolejowej było od początku jednym z głównych celów projektu budowy linii kolejowej Katowice - Ostrawa”.

Kolejowy projekt w naszym regionie rozwija się dynamicznie wbrew komentarzom „ekspertów”, że jest to jedynie polityczna hucpa PiS-u, obliczona na efekt propagandowy. Z informacji, które posiadam, wynika, iż obecnie dla trasy Katowice - Ostrawa gotowych jest 5 wariantów przebiegu planowanej linii Kolei Dużych Prędkości. O tym, który z nich zostanie wariantem inwestorskim, zdecyduje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. Jednocześnie na szczeblu ministerialnym uzgodniono z Pragą dwa punkty, w których koleje dużych prędkości mogłaby przekroczyć granice państw.

Napisałem o tym dlatego, by uświadomić nam wszystkim jak trudna, kosztowna i czasochłonna jest droga, dzięki której pociągi będą mogły powrócić do Jastrzębia-Zdroju.

Dwadzieścia lat temu, będąc miejskim radnym, głosowałem przeciwko uchwale, która zlikwidowała kolej w mieście. Niestety byłem w mniejszości. Wtedy niewiele osób podzielało moją opinię, że miasto, które jest daleko od torów, nie może szybko się rozwijać. Do dziś jednak nie przestaje mnie dziwić ta niezwykła niefrasobliwość i brak odpowiedzialności, jaki towarzyszy zarówno planom, jak i wszelkim decyzjom o wyłączeniu, zamknięciu czy likwidacji. Podobnie było w przypadku jastrzębskiej kolei, gdzie najważniejszy był bieżący rachunek kosztów. Nikt wtedy nie zaprzątał sobie głowy skutkami, jakie decyzje tego typu mogą przynieść w przyszłości i nie chodzi mi tylko o kolej, bo jak wiemy teraz mamy kolej na... kopalnie.

Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Komentarze

  • Alfa 13 lutego 2022 22:13Jastrzębska Spółka Węglowa nie zgodziła się na przebieg trasy przez tereny eksploatacji górniczej w Jastrzębiu-Zdroju. Oznacza to że będzie przebiegać przez gminę Mszana. Będzie wyburzenie setki domów. Już nie będzie poparcia w gminie dla PiS 70 %.
  • Czytelnik ..Widziałem film z wypadku 01 lipca 2021 10:40" Teraz cztery razy patrzę w lewo i w prawo, zanim wyjadę na drogę...Widziałem film z wypadku. Ta kobieta, która kierowała, nawet nie hamowała. Przecież tu jest wszystko dobrze oznakowane. Musiało coś się wydarzyć w aucie. Może słońce ją oślepiło."...No i Kto jest winny tych śmierci...te skurwi...le co głosowały za wprowadzeniem pierwszeństwa wchodzących na pasy bez zdefiniowania Kto jest wchodzącym i że ma się zatrzymać rozejrzeć w lewo i w prawo i znowu w lewo.!
  • też Kuba Ostrzegam przed Oszustami i Mafią 29 czerwca 2021 17:36Czy Pan wie ,ze w naszym Kraju w sposób oficjalny i bezpardonowy grasują mafie. Jak Pan możne łatwo sie przekonać rejestrując kartę telefonu komórkowego np w sieci T -Mobile aktywna jest tzw Usługa Premium która można zablokować wysyłając bezpłatny SMS --ale uwaga o tym trzeba wiedzieć ! --gdy Pan nie wie i nie ustawił tzw górnego limitu to w razie dalszej sytuacji mogą od klienta pociągnąć jednorazowo do 35 zł.--Następnie dostaje Pan telefon celowo wykonany ,krótki sygnał o jakże często znanym kierunku np Warszawa i myśląc że to tzw bank lub osoba prowadząc spis ludności lub inna instytucja --oddzwania Pan na taki numer i co ! i kasa znika bo np uruchamiają panu portal Zaplum za 34,5zł co 2 tygodnie przez firmę o jakże wdzięcznej nazwie Mobilitek. (proszę porównać nazwy i metody oraz styl działania) ===Fajne --co . Nawet Pan nie potwierdził kodem SMSa że pan się zgadza na skasowanie panu ponadstandardowej kasy ! Moze Pan np. kasując plik Cooke na stronie internetowej z komórki== tez to uruchomi o czym pan tez nie wie I co? . Gdybym Ja sprzedawał świadomie a nawet nieświadomie kradziony ,oszukany ,wyłudzony towar byłbym paserem a Oni wiedza że taki mechanizm funkcjonuje gdyz ludzie sie skarżą w Internecie i to nie tylko dla sieci TMobile i co? gdzie jest prokuratura ,ABW czy inne?
  • Kuba 24 czerwca 2021 17:23Wiek mialo byc , "pożycza"
  • Kuba 24 czerwca 2021 16:01Panie Grzegorzu. To dramat .PIS traci i bedzie tracic. Okazuje sie jednak ,ze Slask jest do likwidacja i POwcy maja racje,ze sluszne byly postulaty wprowadzenia waluty Euro aby nie mozna bylo zlotowek dodrukowywac, .Kwestia spisu i pytania o innych gdy wiadomo iz sa to takie tematy jak tajemnica stanu zdrowia. Pierwszenstwo wchodzacych na pasy bez zdefiniowania Kto jest wchodzacym i jak powinien ta czynnosc wykonac.Gdybym jak tak sie w pracy komunikowal z innymi to juz dawno uszkodzil bym bardo drogie maszyny. Inflacja i znikanie oszczednosci w jej efekcie. Jezeli Kowalski wydrukuje 100zl to go aresztuja a ile drukuje rzad?.Przymus oszczedzania w PPE i PPK i mafie wladzy oraz kolesie zarzadzajacy ta kasa. Co one te kwoty beda warte przy takiej inflacji ,oblowia sie tylko na gazach prezesi tych zamrozonych kapitalow. No i powszechne juz dokladanie do faktycznych nierobow ktorych uczy sie pochwaly nierobstwa i brak dzialan w obec osob z ,50 letnim nawet stazem pracy.Co zostanie z Panstwa ktore nieumiarkowanie porzycza pieniadze....tylko kolejne rozbiory.
  • Jorg A co z panem Terleckim? 23 czerwca 2021 14:10A co z panem Terleckim?
  • Jacek Was trzeba zlikwidować! 23 czerwca 2021 14:03Was trzeba zlikwidować!

Dodaj komentarz