Zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi w sezonie 2021/2022

Rozgrywki obejmują dwie fazy:

1. Faza zasadnicza:

Dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż” z udziałem 14 drużyn.

2. Faza play-off:

Liczba rund dostosowana do systemu rozgrywek obowiązującego w danym sezonie.

1. Runda 1 – o miejsca 1-8

O tytuł Mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w ½ finału do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

1. Runda 2 – o miejsca 1-4

Zwycięzcy rywalizacji z rundy 1 zagrają w ½ finału o miejsca 1-4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 1-8 ze zwycięzcą rywalizacji 4-5. W drugim półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 2-7 ze zwycięzcą rywalizacji 3-6. Drużyny grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

1. Runda 3 – o miejsca 9-12:

Drużyny z miejsc 9-10; 11-12; utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w klasyfikacji końcowej sezonu dwumecze. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

1. Runda 3 – o miejsca 5-8

Przegrani z rundy 1 fazy play-off utworzą pary meczowe i zagrają o miejsca 5-6 i 7-8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o miejsca 5-6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej zagrają o miejsca 7-8.

Drużyny grają dwumecz. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

1. Runda 3 – o miejsca 3-4

Przegrany 1 półfinału gra z przegranym 2 półfinału, do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

1. Runda 3 - o miejsca 1-2 i tytuł Mistrza Polski

Zwycięzca 1 półfinału gra ze zwycięzcą 2 półfinału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

3. Baraż o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023

Drużyny, które zajmą: 14 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek PlusLigi oraz 2 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek TAURON 1.Ligi zagrają baraż do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie 14 drużyna PlusLigi.

Uwaga: W przypadku niepowiększenia liczby drużyn w rozgrywkach PlusLigi sezonu 2022/2023 do 16- tu, 14 drużyna po fazie zasadniczej opuszcza rozgrywki PlusLigi, a baraż nie będzie rozgrywany.

Drużyna, która zajmie 13 miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej, kończy rozgrywki w sezonie 2021/2022 na 13 miejscu w klasyfikacji końcowej.

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl /  Polska Liga Siatkówki S.A.

Komentarze

Dodaj komentarz