Archiwum Krzysztof Jaroch
Archiwum Krzysztof Jaroch

Dyrektywa jest aktem prawnym w Unii Europejskiej wyznaczającym cel, który muszą osiągnąć wszystkie państwa członkowskie. Jednak sposób jego osiągnięcia określają poszczególne kraje poprzez własne przepisy. Parlament Europejski i Rada UE postanowiły dwa lata temu o wprowadzeniu od lipca br. regulacji w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

W uzasadnieniu dyrektywy napisano, że ma ona wyeliminować odpady z tworzyw sztucznych, które z uwagi na ich trwałość w coraz większych ilościach gromadzą się i rozprzestrzeniają przede wszystkim w środowisku morskim, a pozostałości po nich są powszechne u wielu gatunków zwierząt żyjących w morzach. Stanowią około połowy wszystkich odpadów morskich występujących na europejskich plażach, a trafiając do łańcucha pokarmowego, wpływają na zdrowie ludzi.

Ostatecznie przyjęto zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych produktów zawierających chociażby toksyczny polistyren, który nie powinien być podgrzewany, a jest stosowany do produkcji mieszadełek, talerzy czy kubków do ciepłych napojów. Dlatego też nie powinniśmy już mieć możliwości zakupu np. plastikowych talerzyków i sztućców, kubków i styropianowych menuboxów czy słomek. Na cenzurowanym znalazły się też bardzo powszechne patyczki higieniczne. Kolejnym ograniczeniem wprowadzonym dyrektywą będzie od 2025 roku zakaz stosowania zakrętek i wieczek plastikowych, które nie będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników. Z kolei wszystkie plastikowe butelki będą musiały być przynajmniej w jednej czwartej wykonane z odzyskiwanych tworzyw. Co więcej, poziom zbiórki i recyklingu jednorazowych butelek na napoje ma wynieść aż 77 proc.

Cel dyrektywy wydaje się być oczywisty - UE chce skierować rynek tworzyw sztucznych na drogę gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającej na ponownym wykorzystaniu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to tylko będzie możliwe. I słusznie, bo wszechobecność plastikowych śmieci w naszym otoczeniu nie napawa optymizmem. Recykling wielu produktów leży w dobrze pojętym interesie naszych gospodarstw domowych, chociażby ze względu na rosnące ceny wywozu śmieci.

Krzysztof Jaroch, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku 

Komentarze

  • Jesus Flournoy 05 lipca 2022 06:07►►► ✅ Where can I pick up my gift? Here? https://trackhere.pl/980531
  • Everett Leach 02 lipca 2022 02:42►►► ✅ Where can I pick up my gift? Here? https://lnk.do/oRLXPN
  • Steve Watson 21 stycznia 2022 19:53Hi, We'd like to introduce to you our explainer video service which we feel can benefit your site enowiny.pl. Check out some of our existing videos here: https://www.youtube.com/watch?v=ivTmAwuli14 https://www.youtube.com/watch?v=uywKJQvfeAM https://www.youtube.com/watch?v=oPNdmMo40pI https://www.youtube.com/watch?v=6gRb-HPo_ck All of our videos are in a similar animated format as the above examples and we have voice over artists with US/UK/Australian accents. We can also produce voice overs in languages other than English. They can show a solution to a problem or simply promote one of your products or services. They are concise, can be uploaded to video such as Youtube, and can be embedded into your website or featured on landing pages. Our prices are as follows depending on video length: 1 minute = $239 1-2 minutes = $339 2-3 minutes = $449 *All prices above are in USD and include an engaging, captivating video with full script and voice-over. If this is something you would like to discuss further, don't hesitate to get in touch. If you are not interested, simply delete this message and we won't contact you again. Kind Regards, Steve

Dodaj komentarz