Pixabay.com
Pixabay.com

Wariant "eksplodował" – uważa naukowiec z Peru, cytowany przez portal. Teraz ten kraj Ameryki Łacińskiej ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w związku z Covid-19 na świecie. Sugeruje to, że Lambda może być "bardziej zakaźna niż wariant Delta", to znaczy ma wyższą zdolność do przenoszenia się, silniejsze wiązanie się z receptorami komórek płucnych i jest odporna na przeciwciała neutralizujące – podaje Gulf News.

Czym jest wariant Lambda? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała go jako "wariant zainteresowania" 14 czerwca br., gdy wariant ten "eksplodował" w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej. Obecnie rozprzestrzenił się w prawie 30 krajach na całym świecie. WHO zauważyła w raporcie, że wariant Lambda odpowiada za 81 proc. przypadków wykrytych od kwietnia br. w Peru w oparciu o dostępne dane z sekwencjonowania genomu.

Jaki jest dotychczasowy zasięg Lambdy? Wariant ten został do tej pory wykryty w próbkach genomu z co najmniej 29 krajów i terytoriów: USA, Kanady, Chile, Peru, Meksyku, Argentyny, Ekwadoru, Kolumbii, Brazylii, Urugwaju, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Polski, Czech, Danii, Holandii, Szwajcarii, Egiptu, Izraela, Turcji, Zimbabwe, Australii, Aruby, Saint Kitts i Nevis oraz Curacao.

Co sprawia, że Lambda różni się od innych wariantów? Naukowcy stwierdzili istnienie "unikalnego wzoru mutacji" w białku spike wirusa Lambda. To "egzoproteina" na powierzchni wirusa SARS-CoV-2 jest "kluczem" koronawirusa używanym do infekowania ludzkich komórek, szczególnie w płucach – podaje Gulf News.

Wysoka transmisyjność Lambdy pomogła jej rozprzestrzenić się tak szybko w Peru - zaznaczył Tsukayama: "Mając 187 tys. zgonów i najwyższy wskaźnik śmiertelności na świecie, jesteśmy krajem, który najbardziej zmagał się z koronawirusem. Dlatego prawdopodobnie nie jest dziwne, że nowy wariant dostał swój początek właśnie tutaj" - wyjaśnił naukowiec.

Ponadto nowe badanie oparte na testach próbek pobranych od pracowników służby zdrowia w Chile sugeruje, że wariant Lambda jest bardziej zakaźny niż zarówno warianty Alfa (B.1.1.7, po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii) czy Gamma (P.1, po raz pierwszy wykryty w Brazylii).

W neutralizacji wariantu Lambda mogą pomóc szczepionki. Zwiększenie liczby szczepień w poszczególnych krajach mogłoby zapobiec przekształceniu się wariantu Lambda w wariant niepokojący - wskazuje portal. (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz