Fot. betweencultures.eu / Policja Śląska.
Fot. betweencultures.eu / Policja Śląska.

„Żory to miasto wielu kultur. Około 10% wszystkich mieszkańców stanowią cudzoziemcy.” – czytamy na stronie Projektu Between Cultures Between Words, który realizowany jest w mieście od początku tego roku, jako trzecia z rzędu i inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Żorach i Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA. Do tej pory, pomimo pandemii i wielu z nią związanych ograniczeń pomysłodawcom udało się przeprowadzić szereg ciekawych inicjatyw.

Jako jedno z pierwszych odbyło się spotkanie z dyrektorami żorskich szkół i Naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Żorach, następnie spotkania robocze zarządu projektu, w którego składzie znalazła się współpracująca ze stowarzyszeniem policjantka z Żor, a także spotkanie z dziennikarzami, na którym przybliżono cele inicjatywy i związane z nią plany.

W międzyczasie zorganizowano pierwszą z kawiarenek obywatelskich, którą on-line poprowadziła Agnieszka Kraińska - laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”, a także szkolenie dla liderów społeczności lokalnej z zakresu równości szans i przeciwdziałania dyskryminacji.

- Po tygodniach w kwietniu ruszyły z kolei warsztaty dla młodzieży, które początkowo odbywały się w formie on-line. Uczniowie podczas nich rozmawiali z prowadzącymi o hejcie, mowie nienawiści, stereotypach, różnicach kulturowych, poznawali strategie radzenia sobie z trudnych sytuacjach i uczestniczyli w spotkaniu z policjantką, która opowiadała im o zasadach odpowiedzialności i przestępstwach przeciwko nienawiści - informuje żorska policja.

Wszystkie dotychczasowe spotkania, w których wzięło udział już kilkudziesięciu uczniów żorskich szkół ponadpodstawowych, odbyły się z udziałem wykwalifikowanych trenerów, którzy nie tylko zaangażowali się w ich projektowanie, ale i rozmawiali z młodzieżą na trudne tematy związane z tematyką szkoleń. Ponadto do współpracy w ramach projektu zaproszonom.in. Stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości, czy Asystenta Międzykulturowego z Żor.

Komentarze

Dodaj komentarz