Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

Od grudnia 2019 roku, raciborzanin Dawid Ostałowski prowadzi na YouTube kanał SRC Urbex, w którym pokazuje eksplorację opuszczonych i niedostępnych miejsc. Obecnie towarzyszy mu dwójka członków teamu, wśród których jest Łukasz. Połączyła ich ciekawość i dreszczyk emocji, który dostarczają im odwiedzane miejsca. Na czym polega urbex?

- To po prostu eksploracja opuszczonych miejsc. Pokazujemy obiekty, które nie są z reguły dostępne dla wszystkich, gdyż nie każdy zdecyduje się wejść tam, gdzie my wchodzimy. Najlepsze w tym wszystkim są emocje, szczególnie nocą - podkreśla Dawid.

Odkrywcy z Raciborza

Spore emocje wzbudza także to, co można odkryć w takich miejscach. Wiele z nich pozostaje nietkniętych przez wiele lat. Kiedyś, ktoś tam mieszkał lub prowadził zakład pracy, by w pewnym momencie zostawić wszystko, łącznie z całym wyposażeniem. Takich miejsc nie brakuje, a to największa gratka dla eksploratorów.

- Są obiekty, które przez długi czas znajdują się w nienaruszonym stanie, nawet 15-20 lat po ich opuszczeniu. Są hale produkcyjne, gdzie po wielu latach nadal znajduje się cały sprzęt. W jednym ze szpitali, który stoi pusty od blisko pół dekady było zachowane niemal wszystko. Łóżka, respiratory. Wystarczyło podłączyć do prądu, a co ciekawe prąd nadal tam był - podkreśla Łukasz.

Eksploratorzy z Raciborza odwiedzili między innymi opuszczony szpital w Krapkowicach,stary szpital w Raciborzu przy ulicy Bema, wiele pałaców i zamków. górskie hotele czy stare, mroczne cmentarze. To wszystko pod osłoną nocy przedstawili na swoim kanale - w niepowtarzalnym, tajemniczym klimacie. Jak wskazują, to właśnie ciemność dostarcza największych emocji i pozwala pokazać opuszczone miejsca w niezwykłej scenerii.

- Są największą nocą. Ludzie chętnie oglądają takie miejsca, bo sami nie zdecydowaliby się wejść tam o tej porze roku. Zwłaszcza, że nie wiadomo czy przypadkiem ktoś tam się nie znajduje, a mieliśmy już takie przypadki. Trzeba wtedy uważać, bo nie wiadomo jak taka osoba może zareagować - podkreśla Dawid. 

To jednak nie wszystko. Wiele pozostawionych samym sobie miejsc ma także ciekawą, a czasem i tajemniczą przeszłość. To eksploratorzy badają za pomocą odpowiednich urządzeń. 

Badania pananormalne

- Czasami robimy także badania paranormalne w takich miejscach. Stosujemy różne urządzenia i badamy je pod tym kątem. Używamy chociażby miernika pola elektromagnetycznego. Wcześniej trzeba wykluczyć wszystkie sygnały, które mogą zakłócić badania. Na początku staramy się znaleźć logiczne wytłumaczenie. Zdarzały się jednak sytuacje, w których takiego wytłumaczenia nie potrafiliśmy znaleźć. Trzeba to jednak brać na chłodno - wskazują.

Istnieje mylne przekonanie, że eksploratorzy opuszczonych miejsc dewastują je i powodują szkody.

- Nie niszczymy, nie dewastujemy, tylko robimy zdjęcia. Reguła jest taka, że jeśli obiekt jest zamknięty, nie wchodzimy, nie wyważamy drzwi czy nie wybijamy szyb w oknach. Są jednak takie osoby, które w ten sposób psują opinię pozostałym eksploratorom - wskazują członkowie grupy.

Dlatego też członkowie SRC Urbex zawsze podejmują próbę kontaktu z właścicielem obiektu, jeśli ten jest możliwy do ustalenia.

- Jeśli jest dostępny lub zdobyliśmy do niego kontakt, podejmujemy taką próbę. Są jednak miejsca, które wyglądają na zupełnie opuszczone, gdzie ciężko zidentyfikować właściciela. Jeśli teren nie jest ogrodzony i wszystko jest pootwierane, wtedy wchodzimy - dodają.

Urbex popularny

Jak podkreśla raciborzanin, urbexem interesuje wiele osób. Ciągle dochodzą też nowe miejsca, które eksploratorzy pokazują na zdjęciach i materiałach wideo.

- Jest wielu ludzi, których to interesuje. Warto pokazywać miejsca, które posiadają jakąś historię, a tych nie brakuje. Cały czas dochodzą nowe. To przede wszystkim ośrodki wczasowe w górach, zakłady czy opuszczone domy - mówi Dawid.

W planach eksploratorów z SRC Urbex jest wyjazd do Białoruskiej Strefy Wykluczenia, skąd wysiedlono ludzi po katastrofie w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Aby poznać tajemnice opuszczonych miejsc, warto śledzić kanał eksploratorów z SRC Urbex, który znajduje się w serwisie YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz