Wydarzenie miało bardzo nieformalny charakter i przyciągnęło kilkadziesiąt osób, w tym posła z naszego województwa – Mirosława Suchonia.
– Cieszymy się, że udało nam się spotkać i porozmawiać w tak pięknych okolicznościach przyrody – przyznaje Wioleta Kurzydem, lider Stowarzyszenia Polska 2050 w Żorach.
Członkowie Stowarzyszenia działają w Żorach od ponad roku i mają na swoim koncie współrealizację projektu Działaj Lokalnie (w Palowicach, Gostyni i Pawłowicach), akcje o charakterze ekologicznym oraz kilka udanych zbiórek charytatywnych.
– Dwukrotnie zorganizowaliśmy już sprzątanie lasu oraz dotarliśmy z pomocą materialną do dzieci z terenu miasta, podopiecznych DPS-u oraz osób w kryzysie bezdomności. Teraz przyszedł czas na integrację oraz zaproszenie żorzan do zapoznania się z naszą działalnością – mówi liderka.
Integracja i różnorodność to były hasła przewodnie Parkówki.
– Chcieliśmy pokazać, że choć różnimy się od siebie, to potrafimy współpracować i razem działać. Każdy z nas ma różne poglądy i przekonania, a jednak mamy punkty styczne, które na tą współpracę nam pozwalają – podkreśla W. Kurzydem.
Dla uczestników wydarzenia przygotowano kilka atrakcji. Najpierw mogli wziąć udział w zapoznawczych dyskusjach na wzór tzw. szybkich randek. W parach, przy ograniczonym czasie, odpowiadali na pytania dotyczące m.in. życia codziennego, polityki samorządowej czy marzeń. Następnie, dowodów na różnorodność szukano w literaturze – nie tylko polskiej. Każdy uczestnik wylosował wiersz lub fragment prozy, który czytał pozostałym. Wśród autorów pojawili się więc m.in. ks. Jan Kaczkowski, Zygmunt Bauman czy George Bernard Shaw. Tę część po mistrzowsku poprowadziła Aneta Antosiak.
Z kolei dyskusję i żywą wymianę zdań sprowokowało spotkanie z literaturą m.in. ukazującą współczesną Polskę.
– Miałem okazję opowiedzieć o kilku książkach, które z pewnością mogą pomóc wolontariuszom Stowarzyszenia w pracy społecznej, samorządowej, a nawet w codziennych życiowych wyborach – mówi Tomasz Wawak, koordynator Strategii 2050 w woj. śląskim. – Rozmawialiśmy o polityce miejskiej, społecznej, a zakończyliśmy na książce, która pokazuje jak wiedza z dziedzin psychologii, filozofii czy religii może pomóc w uczynieniu naszego życia lepszym – dodaje. Wspomnianą książką jest „12 życiowych zasadach. Antidotum na chaos” Jordana B. Petersona. Wśród pozycji polecanych znalazły się także „Miasto archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera, „Miejski grunt” Rafała Matyi, „Druga fala prywatyzacji. Niezamierzone skutki rządów PiS” Łukasza Pawłowskiego.
Nie zapomniano też o wymiarze ekologicznym wydarzenia – każdy chętny mógł stworzyć prosty hotel dla owadów oraz zabrać saszetkę z nasionami łąki kwietnej. Popularnością cieszył się również punkt wymiany książek i roślin, które dość szybko odnalazły nowych właścicieli. Całą imprezę zwieńczyło ognisko.
Komentarze