post image
Pixabay Do służby w wojsku garnie się coraz więcej Polaków

Kwalifikacja Wojskowa w Żorach będzie odbywała się od 20 września do 14 października, od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:30 w siedzibie Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na os. Sikorskiego 52.

Podlegają jej: mężczyźni urodzeni w 2002 roku, a także urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej  kategorii zdolności  do czynnej  służby wojskowej.  Kwalifikacją wojskową objęte zostaną też osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, kobiety urodzone  w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby  stawiające się do kwalifikacji powinny zabrać ze sobą:
- dokument pozwalający  na ustalenie tożsamości,
- dokumentację medyczną (wyniki badań specjalistycznych), jeżeli taką posiadają,
- aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
- dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Osoby , które do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową.

Przypominamy, że kwalifikacja wojskowa jest dla wymienionych wyżej osób obowiązkowa, a niestawienie się do niej  w określonym terminie i miejscu podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Dodatkowych informacji na temat kwalifikacji wojskowej można uzyskać w Referacie Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Żory w godzinach pracy urzędu, tel. 32 43 48 171.

www.zory.pl
 

Komentarze

  • Kubus 31 lipca 2021 09:44Słuzyłem w Wojsku powietrznodesantowym. Za wykonany limit skoków w tzw " warunkach bojowych" przyrzekano (nic mi za to nie płacono) za rok słuzby zasadniczej --rok stazu dodatkowo do emerytury więcej . Cztery lata po sluzbie zmienili pzrepis stwierdzając ze nie maja na to pieniedzy i zostawiaja to tylko oficerom. Wieżgałem nogami wskutek przygotowań do ćwiczeń przez kolejne 15 lat. Niby na wojsku nie można nic stracić! ale uwaga jest to do ZUS okres bezskładkowy . Po wojsku nękali mnie wzywając po 7 razy w roku na WKU ze niby przymierzyć beret ,mundur ,jakieś ćwiczenia--bilet dojazdu i powrotu oraz czas na mój koszt --chcieli mi dać trzecia kartę mobilizacyjna której oczywiście nie wziąłem a wszystko to w imię obrony życiowych Interesów Donalda Tuska i jego syna, Jarka -Premiera czy PSLowskich magnatów. Tak się wykorzystuje jak inflacja obywateli. My mamy ich bronic a Oni brać.
  • Hmm 01 sierpnia 2021 14:32Wojsko to eksploracja klienta .Nic w zamian. Ugryzą ,przeżują ,wyplują.

Dodaj komentarz