Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i tegoroczny program festiwalu zawierał koncerty zespołów industrialnych i elektronicznych, prelekcje, wystawę zdjęć industrialnych, strefę retro komputerów oraz atrakcje dla najmłodszych. Na scenie pojawił się zespół Bukowicz z Rybnika oraz goście: Düsseldorf, Stealth, 10th Floor, Sunset, a także Nothing Has Changed.

Były prelekcje. O najnowszych powieściach “Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach” opowiadała Gabriela Anna Kańtor, autorka tej niezwykłej dylogii, będącej literacką relacją z najbardziej spektakularnego spotkania, jakie wydarzyło się w XIX wieku. Na fanów Urbexu czekała z kolei opowieść eksploratorów z Chorzowa, którzy opowiadali o swojej pasji, odwiedzanych miejscach i zasadach, jakie związane są z bezpieczną eksploracją.

Wystawy i gry retro

Zabytkowa Kopalnia Ignacy wypełniła się również zdjęciami industrialnymi. Uczestnicy wydarzenia mieli przyjemność oglądać zdjęcia Betty Kirsche, autorki zafascynowanej Śląskiem i jego przemysłową stroną. Na zdjęciach mogliśmy podziwiać piękno miejsc, które wiele osób uznaje za mało atrakcyjne, choć często niesłusznie. 

- Fascynuje mnie pokazywanie na zdjęciach klimatu śląskiego krajobrazu, a w pierwszej kolejności pragnę łapać w kadry te miejsca, które skazano na nieistnienie. Chciałabym, aby moje prace zmieniały podejście ludzi do ich otoczenia i wyznaczały nowy punkt widzenia świata - podkreśla Bernadeta Maksysz.

Pojawiły się także prace Sebastiana Rosiaka, miłośnika fotografii industrialnej, będącego miejskim eksploratorem, zwiedzającym miejsca związane z historią Górnego Śląska i XX wieku. Swoją twórczość zaprezentował ponadto Maciej Fliegel, który uwiecznia nieuchronnie przemijające elementy krajobrazu, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o walorach zabytkowych.

Świetną propozycją sobotniego popołudnia stała się z kolei strefa retro komputerów, na którą zaprosiła Fundacja Dawne Komputery i Gry. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w klasycznych grach lat 80 i 90. Mieli do dyspozycji Atari, Commodore, Amigę oraz pierwsze modele PC i konsole.

Festiwal zakończył się nieplanowaną, lecz bardzo ciekawą opowieścią grupy pasjonatów z Pubu Spółdzielczego Rybnik, którzy tego dnia nie tylko polewali piwo, ale poprowadzili również prelekcję o kraftach. 

HOYM Industry FEST to inicjatywa mieszkańców Rybnika, skupiająca różne dziedziny sztuk industrialnych. Organizatorzy podkreślają, że celem wydarzenia jest integracja międzypokoleniowa poprzez dziedzictwo industrialne.

Komentarze

Dodaj komentarz