Bolesne gazy i wzdęcia u noworodka - jak sobie z nimi powinien poradzić początkujący rodzic?

Czym jest kolka u dzieci?

Kolka jest napadową dolegliwością, która najczęściej pojawia się u najmłodszych dzieci. Towarzyszy jej przedłużający się i trudny do wyciszenia płacz dziecka oraz jego ogólny niepokój. Dzieje się tak pomimo tego, że dziecko jest nakarmione, przewinięte, zaś u jego boku znajduje się opiekun. Najbardziej charakterystycznym objawem kolki dziecięcej jest to, że pojawia się ona nagle, najczęściej w godzinach popołudniowych bądź wieczornych. Towarzyszy jej wzdęty i twardy brzuszek maluszka, zaczerwienienia na twarzy oraz podkurczanie nóżek. Atak kolki może trwać nawet do kilku godzin, podczas których dziecko może być bardzo rozdrażnione.

Jaka jest przyczyna kolki u dzieci?

To dlaczego kolka pojawia się u dzieci, nie jest do końca wiadome. Niektórzy specjaliści wskazują tu jednak na niewłaściwy sposób karmienia maluszka. Kolkę może powodować także połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas płaczu lub karmienia. To może prowadzić do nagromadzenia się gazów, doprowadzając tym samym do wzdęć i bólu brzuszka. Przyczyną powstawania kolek u dzieci może być także skaza białkowa lub nietolerancja laktozy, występującej także w mleku matki. Lekarze podkreślają, że w niektórych przypadkach kolkę może powodować także rozdrażnienie lub obniżony nastrój karmiącego rodzica. To może być przyczyną  stresu u dziecka, przez co nie jest ono w stanie prawidłowo przyswajać podawanego pokarmu. Za przyczynę powstawania kolek przyjmuje się również zaburzenia, które dotyczą obecności dobroczynnych bakterii w jelitach dziecka. Źródłem powstawania kolek u dzieci może być również palenie papierosów przez karmiącą mamę.

Jak pomóc maluszkowi?

Istnieje wiele domowych sposobów na kolkę niemowlęcą. Najczęściej mamy starają się nosić dziecko na rękach oraz kołysać je. Można stosować także puszczanie uspokajającej muzyki bądź wykonywać z dzieckiem delikatną gimnastykę, przyciągając ugięte nóżki dziecka do jego brzuszka. Dobrym sposobem są także ciepłe okłady, lecz z uwagi na ryzyko poparzenia warto zastosować tu termofor z pestek wiśni. To zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na ciepłe okłady u dzieci. Niektórym maluchom może pomóc także masaż, wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gdy domowe sposoby nie pomagają, należy jednak sięgnąć po środki medyczne. Na rynku dostępne są odpowiednie preparaty na wzdęcia i kolki u dzieci. Są one dostępne w postaci kropelek doustnych, czopków lub proszków. W aptekach znajdziemy także herbatki ziołowo-owocowe, które także pozwolą ukoić dolegliwości maluszka.

Tego nigdy nie rób

Podczas wystąpienia kolki u dziecka, rodzice przede wszystkim powinni zachować spokój i opanowanie. Opiekunowie nie powinni reagować krzykiem czy potrząsaniem dziecka. Takie działania mogą doprowadzić do poważnych urazów głowy, szyi czy mózgu! Należy pamiętać, że kolka jest uciążliwym, choć jednak łagodnym zaburzeniem.

Komentarze

  • Ola 12 sierpnia 2021 14:50Kolka potrafi dać w kość i dziecku i rodzicom, pamiętam te nieprzespane noce
  • Magda 11 sierpnia 2021 17:57Próbowałam już to kiedyś... nie zawsze pomaga, ale jakaś tam skuteczność jest ;)))

Dodaj komentarz