gov.pl
gov.pl

W Irlandii osoby, które zostaną przyłapane na próbie użycia fałszywych przepustek, by uzyskać dostęp do restauracji i pubów, podlegają karze grzywny w wysokości do 2000 euro (9100 złotych). Za brak maseczki w środkach transportu publicznego i w zamkniętych miejscach publicznych kara wynosi 60 euro (275 złotych).

We Francji od poniedziałku osoby bez wymaganej w danym miejscu przepustki ryzykują grzywną w wysokości 135 euro (615 złotych), jednak w pierwszym tygodniu wdrażania kontrole policyjne z założenia nie miały służyć nakładaniu kar, ale edukacji mieszkańców. Brak zakrycia twarzy spotyka się zazwyczaj z upomnieniem lub prośbą o opuszczenie danego miejsca, a kara pieniężna wynosi 135 euro (615 zł). Maseczki są obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych, choć lokalnie władze mogą wprowadzać obowiązek ich noszenia również na zewnątrz.

Zaświadczenie sanitarne we Francji trzeba okazywać przy wstępie do restauracji, barów, kawiarni, centrów handlowych, placówek ochrony zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Certyfikaty są też wymagane przy wejściu do muzeów, kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki mogących zgromadzić powyżej 50 osób. Przepustka potwierdza przyjęcie pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19, aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przejście infekcji. Na razie system certyfikatów obejmuje tylko dorosłych, ale od 30 września będzie obowiązywać również dzieci powyżej 12. roku życia. (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz