Dominik Gajda Marie Keyrouz, znana jako „Siostra ludzkości” swoje życie i talent ofiarowuje potrzebującym, a zwłaszcza dzieciom
Dominik Gajda Marie Keyrouz, znana jako „Siostra ludzkości” swoje życie i talent ofiarowuje potrzebującym, a zwłaszcza dzieciom

20 sierpnia wieczorem artyści wystąpili po raz pierwszy w Polsce, w ramach 15. Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore. Było to największe wydarzenie tegorocznej edycji. Usłyszeliśmy dziesięć utworów wywodzących się ze starożytnych źródeł liturgicznych. Artyści śpiewali w językach: arabskim, greckim, syryjskim i aramejskim, którym mówił Jezus. Usłyszeliśmy m.in. fragment pasji Kościoła wschodniego aramejskiego i Maronitów, pieśni „Christos Anesti” (Chrystus Zmartwychwstał), „Magnificat”, a na koniec po arabsku „Tauba lahum” (Błogosławieństwa). Panowie grają na tradycyjnych instrumentach muzycznych takich jak ud (lutnia), bûzûk, cytra, nay (flet), ale także na fortepianie. Co ciekawe, artyści nie uzywali mikrofonów korzystając z naturalnej akustyki kościoła.  

Artystom dziękował ksiądz dr Wiesław Hudek, pomysłodawca festiwalu, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores. Kwiaty wręczył Stanisław Ratajczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, i Elżbieta Koczar, szefowa marketingu w placówce.   

Marie Keyrouz, znana jako „Siostra ludzkości” swoje życie i talent ofiarowuje potrzebującym, a zwłaszcza dzieciom. Poprzez twórczość, nauczanie, pomoc medyczną wspiera potrzebujących. Jest głęboko przekonana, że najmłodsi są obliczem świata, a ubóstwo i bieda źródłem wojen i konfliktów. Głęboko poruszona losem dzieci porzuconych na ulicy, uzależnionych od narkotyków, członków sieci terrorystycznych, zmuszonych do walki zbrojnej Marie stworzyła fundację „Children for Peace”.W żorskim kościele przejęci pięknem koncertu oraz przesłaniem ludzie ustawili się w długiej kolejce, by nabyć jej płyty. 

Siostra Keyrouz urodziła się w Dajr al-Ahmar we wschodnim Libanie, pochodzi z katolickiej rodziny maronitów należących do kongregacji Melchitów bizantyjskich. Zrobiła doktorat z antropologii i muzykologii na paryskiej Sorbonie. 
 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz