UM Żory Urząd miasta zachęca pary, które w 2021 roku będą świętowały 50., 60. i 65. rocznicę ślubu do zgłaszania się
UM Żory Urząd miasta zachęca pary, które w 2021 roku będą świętowały 50., 60. i 65. rocznicę ślubu do zgłaszania się

Wszyscy jubilaci otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty i kosze promocyjne, a pary świętujące Złote Gody zostały odznaczone Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach.

W gronie jubilatów obchodzących w tym roku 50. Rocznicę ślubu znalazły się 33 pary małżeńskie. Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie zostały szanownym jubilatom nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej, a w jego imieniu wręczył je Waldemar Socha. Medal ma kształt  stylizowanej, sześciopromiennej gwiazdy. Na awersie umieszczone są dwie srebrzone róże. Na odwrotnej stronie umieszczony jest monogram RP i napis: „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Żelazne Gody, czyli 65. rocznicę ślubu świętowali Eugenia i Telesfor Żelkowie. W gronie jubilatów obchodzących w tym roku 60. rocznicę ślubu znalazło się natomiast dziewięć par: Leokadia i Augustyn Buchmanowie, Barbara i Tadeusz Brzęczkowie, Genowefa i Aleksander Jasińscy, Bronisława i Gerard Kaczmarczykowie, Hildegarda i Kazimierz Kuczerowie, Beata i Czesław Kuśkowie, Elfryda i Reinhold  Smołkowie, Helena i Ryszard Wołowscy oraz Anna i Norbert  Zającowie.

Z kolei Złote Gody, czyli 50 rocznicę ślubu, świętowały 33 żorskie pary: Daniela i Zenon Adamczykowie, Helena i Marek Augustynowiczowie, Aleksandra i Leon Balińscy,  Urszula i Władysław Barnatowie,  Krystyna i Edward Basoniowie, Barbara i Kazimierz Binkusiowie, Helena i Jerzy Chmielowie, Halina i Karol Gawliczkowie, Zofia i  Roman Jeśkowie,  Barbara i Antoni Kaniowie, Jadwiga i Hieronim Karkutowie,  Ewa i Waldemar Kempni,  Teresa  i Adam Kujawscy, Joanna i Sylwester Kreisowie,  Grażyna i Jan Kulczyńscy,  Wiesława i Andrzej Kuźniakowie,  Barbara i Henryk Kwokowie,  Danuta i Jerzy Lisiowscy, Barbara i Ryszard Lorenzowie,  Maria i Jan Łukowscy, Janina i Tadeusz  Majorowie,  Barbara i Czesław Mazurkiewiczowie, Wanda i Michał Miłkowie, Krystyna i Wiesław  Raczkowie, Irena i Tomasz Sacewiczowie,  Gabriela i Bogusław Silkowie, Lidia i Andrzej Smyczkowie,  Aniela i Józef Sobikowie, Janina i Kazimierz Sołtysowie,  Teresa i Zygmunt Sołtysiakowie, Mirosława i Leszek Szałkowscy, Zofia i Józef Waligórowie oraz Gertruda i Roman Warmuszowie.

Prezydent podkreślał rolę, jaką jubilaci odegrali w budowaniu dzisiejszej Polski i naszego miasta.

- Nasze spotkanie jest okazją, by podziękować za to, co zrobiliście dla rodzin, miasta i kraju. To Wy poświęciliście na to swoją energię, swoją pracę – dla młodszych pokoleń. To dzięki Waszym staraniom i pracy żyjemy w kraju, który się rozwija i pięknieje. Za to, w imieniu wszystkich mieszkańców naszego miasta, składam wyrazy uznania i podziękowania.  Jesteście ważną częścią naszej społeczności. Potrzebujemy Waszej mądrości, doświadczenia życiowego i doradztwa – powiedział do zacnych jubilatów Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory, następnie złożył wszystkim obecnym życzenia zdrowia, pogody ducha oraz optymizmu.

Uroczystość przebiegła w podniosłej i serdecznej atmosferze. Prezydent wzniósł toast za pomyślność i zdrowie jubilatów, następnie wspólnie odśpiewano im „Sto lat”. Swoimi występami uroczystość uświetnili: kwartet smyczkowy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, a także towarzyszący Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Osiny”, który przypomniał jubilatom popularne śląskie melodie.

Dzięki uprzejmości gospodarzy spotkania, szanowni jubilaci zostali oprowadzeni po nowym budynku żorskiej biblioteki, co spotkało się z bardzo pozytywnymi reakcjami. Niektórzy jubilaci wracali wspomnieniami w przeszłość, kiedy to pracowali w budynku Starego Młyna – miejscu, gdzie teraz znajduje się nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ta sentymentalna podróż do ubiegłych czasów dostarczyła wiele radości i wzruszeń.

www.zory.pl
 

Komentarze

Dodaj komentarz