IPN Katowice Delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na pl. im. Tadeusza Jedynaka
IPN Katowice Delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na pl. im. Tadeusza Jedynaka

Następnie uczestnicy udadzą się pod Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego (pl. im. Tadeusza Jedynaka), gdzie nastąpi złożenie kwiatów. W wydarzeniu weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

3 września 1980 r. o godz. 5.45 został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju: „Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 3 września 1980 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy”.

Ze strony MKS „Protokół...” sygnowali: Jarosław Sienkiewicz (przewodniczący), Stefan Pałka i Tadeusz Jedynak (wiceprzewodniczący), Jan Jarliński, Piotr Musiał, Andrzej Winczewski, Marian Kosiński, Roman Kempiński, Mieczysław Sawicki, Kazimierz Stolarski, Ryszard Kuś, Wacław Kołodyński, Władysław Kołduński, Grzegorz Stawski; ze strony rządowej: wicepremier Aleksander Kopeć, z-ca członka Biura Politycznego i sekretarz KC PZPR Andrzej Żabiński, minister górnictwa Włodzimierz Lejczak, sekretarz KW PZPR w Katowicach Wiesław Kiczan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa Mieczysław Glanowski, I z-ca wojewody katowickiego Zdzisław Gorczyca, rektor Politechniki Śląskiej Jerzy Nawrocki.

Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel (w intencji przedstawicieli władz zapis dotyczył jedynie górników, ale w tekście porozumienia jasno tego nie zaznaczono, co spowodowało na początku 1981 r.  konflikt o wolne soboty). Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

Zapraszamy do obejrzenia spotkania online z cyklu „Śląsk od morza do morza” o zbuntowanym regionie NSZZ „Solidarność” na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim (retransmisja na kanale IPNtv). W dyskusji o książce Jana Jurkiewicza i Łukasza Kobieli „Jedna dekada – trzy epoki“ uczestniczyli: dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Karol Chwastek – Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, dr Katarzyna Wilczok – Uniwersytet Śląski w Katowicach i Przemysław Miśkiewicz – producent filmu, Stowarzyszenie Pokolenie.

IPN Katowice
 

Komentarze

  • Inspektor Pracy--pozdrawiam 02 września 2021 23:41........Państwo zapomnieli, ze w wydarzeniach zarówno roku 80 jak i pacyfikacji 13 grudnia81r oraz 89r brali także liczny udział Energetycy pobliskiej Elektrociepłowni która wówczas była składnikiem KWK. Piszecie też , że "Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wpisanie pylicy" oraz" Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy "i "projektu obniżenia wieku emerytalnego' --no i cóż z tych postulatów zostało ! ---Wiek emerytalny ukradziony przez Liberałów (dwukrotnie) i to Tym nawet co pracowali przy źródłach izotopowych ,rtęci ,wysok ciśnieniach ,wysok i nieb napięciach ,pyłach i gazach wybuchowych ,wysok i nisk temp, itp itp i to ukradziony wstecznie w 2008r z mocą wsteczną na 1998r (Ustawa o Emeryturach Pomostowych"z błogosławieństwem TK Rzeplinskiego) ponieważ pieniędzy by brakło na płace nieroba życiowego D Tuska i kolesiów z PO , kwoty emerytur okrojono dla wcześniejszych , ludzie z chorób zawodowych wyleczeni lub zwolnieni z pracy :(,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co było na co-dzień praktykowane —tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często bywali zwalniani z pracy lub boja sie że Ich zwolnią i chodzą po śmietnikach za chlebem--stażowe emerytury nawet dla osób z 49 letnim stażem pracy i 1000 dni nadgodzin z tamtych lat --nie istnieją gdyż rząd ma kasę dla meneli " z pod budki z piwem" a nie dla takich robotników a z czerobrygadówek zrobili pięciobrygadówki z sobotami i świętami a jak się nie podoba to możesz się zwolnic.--funkcjonują w najlepsze .. Urlopy wypoczynkowe za pierwszy rok pracy ukradli gdyż Krzaklewski skrycie zaiwanił wprowadzając tzw proporcjonalne w KP ,zapominając ,że kiedyś trzeba było pracować rok aby za niego nabyć prawo czyli jeden należny się wstecznie . Oj wiele można opowiedzieć jeszcze i wiele zostało wspomnień.

Dodaj komentarz