Pixnio
Pixnio

Badanie przeprowadzone na ponad 700 nastolatkach sugeruje, że jeśli młodzież spędza czas przed ekranami urządzeń elektronicznych na kontaktach z rówieśnikami, może utrzymać dobre samopoczucie psychiczne w trakcie lockdownu. Według autorów badania odkrycia te kwestionują powszechne przekonanie, że pandemia w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych jest zagrożeniem dla rozwoju emocjonalnego i dobrego samopoczucia nastolatków.

“Gdy elektronika i internet są używane w celu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, jak lockdown i zakaz spotkań towarzyskich, interakcje online pozwalają zwalczyć uczucie samotności. Sprawdza się to szczególnie w pandemii, gdy czasami nie ma innej możliwości spotkań z przyjaciółmi” - mówi dr Lucía Magis-Weinberg z UC Berkeley w Stanach Zjednoczonych, główna autorka badania.

Badanie rozpoczęło się w kwietniu 2020 r. w Peru, kiedy na skutek pandemii COVID-19 wprowadzono ogólnokrajowy lockdown i - co za tym szło - ograniczenie kontaktów z innymi, co, jak w większości krajów świata, mocno odczuła m.in. młodzież.

Przez sześć tygodni naukowcy prowadzili ankietę wśród uczniów w wieku między 11 a 17 rokiem życia. Pytali młodzież o ich zachowania i relacje w sieci w warunkach izolacji społecznej, aby ocenić, czy i w jaki sposób te czynniki mają związek z ich samopoczuciem psychicznym i poczuciem przynależności do grupy rówieśniczej.

Z przeprowadzonego badania wynika, że wykorzystywanie mediów społecznościowych do łączenia się online i rozmów z przyjaciółmi i rodziną, oraz znajdowania wsparcia - a nie bezcelowego przewijania różnych witryn - pozytywnie oddziałuje na samopoczucie młodzieży. Nastolatki czują się mniej samotne, wspierają się nawzajem, podtrzymują też więzi społeczne. Do kontaktu online młodzież wykorzystywała najczęściej telefony komórkowe (50 proc.). Na drugim miejscu znalazły się laptopy (16 proc.) i konsole do gier (12 proc.).

Badacze przytaczają też wyniki innych badań, przeprowadzonych w Holandii i Belgii, w których również dowiedziono, że kontakty online z innymi mogą złagodzić poczucie samotności. Badania w Holandii wykazały np., że młodzież, która używała komunikatorów do kontaktów z innymi, wykazywała mniejsze poczucie samotności niż nastolatki, które używały internetu jedynie do przeglądania stron internetowych. Z kolei badanie przeprowadzone na belgijskich nastolatkach wykazało, że korzystanie z Facebooka w celu nawiązania nowych znajomości zmniejszyło poczucie samotności wśród badanych.

„Rodzice i specjaliści pracujący z młodzieżą mogą promować spotkania online wśród nastolatków, gdyż, jak widać, tego rodzaju aktywność przynosi duże korzyści, szczególnie w tych trudnych czasach”- podsumowuje Magis-Weinberg. (PAP)

Komentarze

  • Anna Kowalska 10 września 2021 19:20Marzysz o bezpiecznym roku szkolnym dla swoich dzieci lub podopiecznych? Pomyśl więc o ubezpieczeniu, które będzie działało 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, także podczas wakacji, przerw świątecznych i ferii; zarówno w domu, jak i na wakacjach i wycieczkach, w trakcie uprawiania sportów. Dla dzieci i Ciebie! Więcej na: https://stats.adraptor.ltd/ubezpiecz-dziecko
  • Anna Kowalska 09 września 2021 22:45Marzysz o bezpiecznym roku szkolnym dla swoich dzieci lub podopiecznych? Pomyśl więc o ubezpieczeniu, które będzie działało 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, także podczas wakacji, przerw świątecznych i ferii; zarówno w domu, jak i na wakacjach i wycieczkach, w trakcie uprawiania sportów. Dla dzieci i Ciebie! Więcej na: https://stats.adraptor.ltd/ubezpiecz-dziecko
  • Anna Mikus 09 września 2021 19:31Potrzebujesz schodów? To świetnie. Jakie mają być: nowoczesne, tradycyjne, drewniane, metalowe a może szklane? Nie ograniczaj wyobraźni - schody kupuje się tylko raz. I nie martw się o cenę, bo właśnie trafia Ci się niepowtarzalna okazja. Sprawdź szczegóły. Skorzystaj z okazji ZAMÓW SCHODY BEZ VAT. Sprawdź na: https://stats.adraptor.ltd/wrzesien-bez-vatpl

Dodaj komentarz