Archiwum Mammografię będą mogły zrobić panie urodzone w latach 1952-1971
Archiwum Mammografię będą mogły zrobić panie urodzone w latach 1952-1971

Ze statystyk wynika, że z powodu sytuacji związanej z covid-19 liczba badań profilaktycznych dramatycznie spadła. Tymczasem nowotwory „nie biorą wolnego” na czas epidemii. Według danych NFZ z populacyjnych badań przesiewowych raka piersi w powiecie wodzisławskim na koniec sierpnia br. skorzystało zaledwie 38% mieszkanek – najmniej w Gorzycach, Wodzisławiu Śl. i Pszowie. Również w pozostałych gminach sytuacja nie wygląda jednak o wiele lepiej. W zakresie badań cytologicznych sytuacja prezentuje się jeszcze gorzej (dane za link: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/).

Jest jednak okazja by to zmienić. Przez dwa tygodnie na przełomie września i października Panie urodzone w latach 1952-1971 (bez względu na miesiąc), które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii refundowanej przez NFZ będą miały okazję, by bezpłatnie zbadać swoje piersi.

powiat wodzisławski

Nie ma znaczenia adres zamieszkania czy zameldowania. Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja telefoniczna  pod nr tel.: 32 278 98 96 w godz.: 7.00-15.00!

Kiedy i gdzie będzie można przeprowadzić badanie?

Mammobus Narodowego Instytutu w Onkologii będzie oczekiwać na Panie na terenie:

Biblioteki w Rydułtowach (ul. Mickiewicza 33)
– 24, 27 września w godz.: 8.30-15.30,
– 28, 29, 30 września w godz.: 10.00-17.00;

Lodowiska w Pszowie (ul. Sportowa 1)
– 1 października w godz.: 9.00-16.00,
– 4 października w godz.: 10.00-17.00;

Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie (ul. Mariacka 9)
– 5, 6 października w godz.: 10.00-17.00,
– 7 października w godz.: 8.30-15.30.

Organizator gwarantuje:

najnowszej generacji cyfrowy mammograf Mammomat Inspiration, pozwalający uzyskać najwyższą jakość obrazu stosując bardzo niską dawkę promieniowania (mammobus jest jednym z kilku w kraju oferujących tak wysoki standard);

opis zdjęć przez minimum 2 lekarzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, specjalistów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej;

zapewnienie bezpłatnej opieki i dalszych niezbędnych badań w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach w przypadku wykrycia zmian w obrębie piersi.

Zasady dotyczące badania:

1. Nie jest potrzebne skierowanie ani zaproszenie.
2. Nie obowiązuję rejonizacja (z badań mogą skorzystać panie zameldowane poza ww. miastami).
3. Bezpośrednio przy wejściu do mammobusu rejestratorka poprosi o wypełnienie ankiety epidemiologicznej, wykona pomiar temperatury oraz poprosi o dezynfekcję rąk środkami dostępnymi w mammobusie.
4. Personel mammobusowy stosuje środki indywidualnej ochrony tj.: maski, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, fartuchy oraz regularnie dezynfekuje dłonie
5. Po każdym zakończonym badaniu przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni mammografu oraz wszelkich powierzchni dotykowych tj.: klamki, poręcze, blaty, krzesła itp.
6. Wnętrze mammobusu jest regularnie wietrzone oraz zostało wyposażone w dodatkowe urządzenie wentylacyjne i dekontaminacyjne.
7. Wyniki badań będą wysyłane listem poleconym do każdej przebadanej kobiety na adres podany w w ankiecie rejestracyjnej.

Zasady bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w mammobusie Narodowego Instytutu Onkologii:

1. Przed wejściem do mammobusu prosimy o założenie maseczki tekstylnej zasłaniającej usta i nos.
2. Bezpośrednio przy wejściu do mammobusu rejestratorka poprosi o wypełnienie ankiety epidemiologicznej, wykona pomiar temperatury oraz poprosi o dezynfekcję rąk środkami dostępnymi w mammobusie.
3. Personel mammobusowy stosuje środki indywidualnej ochrony, tj.: maski, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, fartuchy oraz regularnie dezynfekuje dłonie.
4. Po każdym zakończonym badaniu przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni mammografu oraz wszelkich powierzchni dotykowych tj.: klamki, poręcze, blaty, krzesła itp.
5. Wnętrze mammobusu jest regularnie wietrzone oraz zostało wyposażone w dodatkowe urządzenie wentylacyjne i dekontaminacyjne;
6. Po każdym dniu pracy wnętrze mobilnej pracowni jest dokładnie czyszczone i dezynfekowane.

OSOBY Z OBJAWAMI INFEKCJI NIE ZOSTANĄ PRZYJĘTE NA BADANIE.

Więcej informacji na stronie: http://www.io.gliwice.pl/dla-pacjenta/mammografia-w-mammobusie-coi
  

Komentarze

Dodaj komentarz