post image
Ireneusz Stajer Jedna z poprzednich edycji dyktanda

To będzie już 7. Diktand Ślōnskij Godki. Wydarzenie poprowadzi Zespół Kodyfikacji Śląskiej Godki oraz Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich z siedzibą w Rybniku. Zapisy stacjonarne na miejscu, od godziny 16.

- Treść dyktanda przeczyta dr Henryk Mercik, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej. Szefem jury będzie wybitny znawca języka śląskiego, dr hab. Henryk Jaroszewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego - mówi Józef Porwoł, prezes DURŚ.

W programie: o godz. 15.30 konferencja Ślonskij Sztamy, o 16 ruszą zapisy uczestników językowych zmagań, o 17 rozpocznie się dyktando. Na godz. 17.45 zaplanowano koncert zespołu McMakaron, którego trzon tworzy Marek McCarron Motyka, śląski gitarzysta i pieśniarz bluesowy posługujący się rzadko spotykaną w Polsce techniką fingerpicking. W tym czasie jurorzy sprawdzą prace. Około godz. 19.30 zostaną ogłoszone wyniki i rozdane nagrody.

Na laureatów czekają cenne trofea rzeczowe i pieniężne oraz wycieczka do Brukseli i Strasburga, którą funduje europoseł z Rybnika, Łukasz Kohut. Wydarzeniu patronuje prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Więcej informacji na: www.dursmlodzi.org.pl oraz Facebooku Oficjalny VII Diktand.

Organizatorzy czekają na wszystkich, którzy potrafią i chcą zgłębiać naukę pisania po śląsku. Część uczestników zgłosiła się online. Po raz pierwszy na ślonski diktand zapisała się osoba zza wschodniej granicy.

- To mieszkaniec Sankt Petersburga, który zgłoszenie wypełnił czystą śląszczyzną. Mamy nadzieję, że dojedzie do Rybnika. Nieraz było tak, że część osób rezygnowało lub zapominało o dyktandzie. Na 100 procent uczestniczą ci, którzy zgłaszają się na miejscu, w Zabytkowej Kopalni Ignacy - dodaje Porwoł.

W poprzednich edycjach dyktando napisały osoby z Francji, Niemiec, ale nigdy z Rosji.
 

Komentarze

Dodaj Komentarz