Pixabay. Z powodu smogu co roku umierają i chorują tysiące ludzi
Pixabay. Z powodu smogu co roku umierają i chorują tysiące ludzi

Przed Rybnikiem i innymi miastami województwa śląskiego ważny moment – zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. W bieżącym roku tempo prac i zaangażowanie środków finansowych na działania antysmogowe jest jeszcze większe niż w poprzednich latach. To czas intensywnych inwestycji – zarówno po stronie mieszkańców, jak i miasta.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Rybniku są domy jednorodzinne. Zgodnie z szacunkową inwentaryzacją źródeł ogrzewania przeprowadzoną w 2018 roku na 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych 14 tysięcy miało ogrzewanie węglowe. W związku ze zbliżającym się terminem egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej widać wzmożoną aktywność mieszkańców, którzy realizują lub planują niezbędne inwestycje.

Do kolejnej statystyki urząd miasta przymierza się w drugiej połowie 2022 roku. Wtedy stan faktyczny, dzięki obowiązkowemu  spisowi źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków  (CEEB), będzie można ocenić precyzyjnie.

– Szacujemy, że rocznie mieszkańcy Rybnika wymieniają około tysiąca kotłów, a dynamika zmian w 2021 roku wzrasta. Dziś szacunki wskazują, że w około 10 tys. domów jednorodzinnych wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r. – wskazuje Rafał Kołodziej, Kierownik Referatu Ochrony Powietrza w Wydziale Ekologii Urzędu Miasta Rybnika.

Wielu mieszkańców Rybnika ma świadomość, że przestarzałe źródła ogrzewania trzeba wymienić. Przypomnijmy, że w czerwcu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”. Rybnik zajął w nim 15 miejsce w Polsce pod względem ilości wymienionych kotłów na 1000 mieszkańców, a jednocześnie pierwsze pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów – tylko w pierwszym kwartale 2021 roku ubyło 551 niespełniających norm kotłów.

– Od początku trwania Programu Czyste Powietrze do pierwszych dni września bieżącego roku złożonych zostało 3538 wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć zlokalizowanych na terenie miasta Rybnika, z czego w 3370  wniosków dotyczyło zakupu i montażu źródła ciepła zgodnego z wymaganiami programu – wyjaśnia Jacek Chołuj, główny specjalista w Wydziale Inwestycji, odpowiedzialny m.in. za kwestie związane z poprawą jakości powietrza w mieście.

Dane mogą napawać lekkim optymizmem, choć niestety nie brakuje takich mieszkańców, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że od 2022 roku używanie pozaklasowych kotłów będzie zabronione i karane. 

Komentarze

  • ObywatelKA 22 września 2021 22:36To czym mam ogrzewać dom? Prądem, gazem? - rząd szykuje ich drastyczne podwyżki. Głupotą rządu jest godzina zero akurat w środku sezonu grzewczego. Chciałem założyć jeszcze w tym roku (około czerwca/lipca) pompę ciepła - lipa. Najbliższy wolny termin - styczeń, sama przeróbka instalacji co i elektrycznej (a w zasadzie wymiana) wiąże się z tym że muszę rozkuć cały dom - gdzie będę mieszkać? Fotowoltaika - od podpisania umowy do zakończenia 4 (!) miesiące (z czego prawie 3 miesiące oczekiwania na panele - producenci i dystrybutorzy nie wyrabiają). Okna - zamówione w lipcu - czekam - planowana wymiana listopad (!). Ocieplenie - ten styropian robią chyba ze złota - taki drogi. Skąd mam mieć na to pieniądze? Dofinansowania coraz mniejsze, ceny wszystkiego (materiały budowlane, żywność, media) coraz wyższe, kolejnego kredytu nie dostanę. Wyprowadziłem się z okolicy gdzie ludzie mający nawet kotły 4 klasy palili śmieciami a nawet oponami i plastikami.

Dodaj komentarz