fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Problem ze znalezieniem pracy dotyczy wielu osób, i to niezależnie od poziomu ich wykształcenia czy dotychczas zdobytych umiejętności. W czym może tkwić problem?

1. Nieciekawe CV. To najbardziej podstawowy i najczęściej spotykany błąd. Na podstawie CV potencjalny pracodawca weryfikuje, czy w ogóle zamierza się z tobą skontaktować. Musisz więc zadbać o to, aby było ciekawe i wyróżniające się. Jeżeli nie możesz pochwalić się zbyt bogatym doświadczeniem zawodowym, to pokaż pracodawcy, że jesteś ciekawą osobą w inny sposób. Może wpisz hobby, które pozwoli ci wyróżnić się na tle innych kandydatów (ważne jednak, aby było prawdziwe!). Dobre zdjęcie wykonane u fotografa to również podstawa. CV bez zdjęcia są uważane za nieprofesjonalne i często z automatu są odrzucane. 

2. Brak pewności siebie. Nieśmiałość, nadmiernie pokorna postawa, niepewność siebie - te cechy na pewno nie pomogą ci dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście nie jest łatwo zmienić się od razu, ale warto nad sobą pracować. Być może przydatny będzie kurs asertywności, a niekiedy nawet pomoc psychoterapeuty. Jeżeli czujesz, że ten problem cię przerasta i w żaden sposób nie jesteś w stanie zapranować nad stresem na rozmowie o pracę, to pomoc terapeuty może się okazać niezbędna.

3. Brak doświadczenia. Od razu zapytasz - "to w jaki sposób mam je nabyć, skoro nikt nie daje mi szansy?" Po pierwsze - trzeba próbować do skutku. Nie poddawać się z częstotliwością roznoszenia i rozsyłania CV, regularnie pytać wśród znajomych o pracę i rozglądać się za każdą potencjalną okazją. W przypadku braku doświadczenia zawodowego warto zainwestować w zrobienie kursów (z dziedzin, które nas szczególnie interesują) - współcześnie część z nich jest całkowicie bezpłatna i dostępna online!, zainteresować się odbyciem stażu bądź praktyk zawodowych. Możliwości jest wiele; najważniejsze, aby cały czas iść przed siebie.

4. Źle się prezentujesz. I nie chodzi wyłącznie o zdjęcie w CV czy ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również o wizerunek w sieci. Być może jesteś osobą kontrowersyjną, która w wyraźny sposób to akcentuje, a to nie odpowiada potencjalnym pracodawcom. Warto zadbać o schludną, nienaganną prezencję i pamiętać o tym, że współcześnie rekruterzy bez trudu odnajdują nas w sieci, np. na portalach społecznościowych.

5. Nie jesteś sobą. Możliwe, że starasz się na siłę udawać kogoś innego, opowiadasz o sobie nieprawdziwe rzeczy. Nieszczerość często jest widoczna w mowie ciała, a wówczas w czasie rozmów z potencjalnym pracodawcą jesteśmy zwyczajnie nieautentyczni, co po prostu da się wyczuć. 

 

Komentarze

Dodaj komentarz