fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

1. Pracuj zgodnie z rytmem biologicznym. Nie jest dziś żadną wiedzą tajemną fakt, że niektórzy z nas znacznie skuteczniej i wydajniej pracują w nocy, zaś inni świetnie się czują z samego rana, o świcie. Idealnie byłoby znaleźć taki model pracy, który będzie zgodny z naszym rytmem biologicznym. Są nawet osoby, którym służy praca w systemie zmianowym - najlepiej zatem testować i sprawdzać, w czym rzeczywiście czujemy się najbardziej komfortowo.

2. Rób przerwy, regularnie. Najchętniej każdy z nas wykonałby całą pracę w ciągu kilku godzin, by później całą resztę doby mieć dla siebie. Niestety, brak regularnych przerw wpływa na nas bardzo niekorzystnie. Zabija naszą kreatywność, sprawia, że szybciej się męczymy, w żaden sposób nie zwiększa się produktywność naszej pracy. Najlepiej zatem średnio co godzinę robić sobie przykładowo 15-minutową przerwę, którą może być wszystko, co nas relaksuje - przejrzenie wiadomości na facebooku, zaparzenie dobrej herbaty i delektowanie się jej smakiem, niedługi spacer lub inna aktywność fizyczna. To już zależy od naszych osobistych preferencji i stylu życia, który nam najbardziej odpowiada. Jednak - nie pomijajmy tak ważnych, regularnych przerw - nigdy!

3. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Choć z ust różnych couchów możemy usłyszeć, że "jesteśmy w stanie zrobić wszystko", "nic nas nie ogranicza" czy inne tego typu fanaberie, to znacznie lepiej podchodzić do życia i do pracy w sposób racjonalny i zwrównoważony. Lepiej jest postawić sobie za zadanie mniej zadań w ciągu danego dnia, niż z góry założyć, że musimy wykonać niewykonalne i z tego powodu frustrować się i czuć narastarające z każdą godziną większe zdenerwowanie. To będzie zabijało naszą produktywność, a nie sprawiało, że ta zacznie się wzmacniać!

4. Ograniczenie dekoncentratorów. Dekoncentratorami mogą być: sms-owanie w trakcie pracy, zabawa z domowym pupilem, prowadzenie rozmów telefonicznych, włączony telewizor, podłączenie do sieci internetowej. Nie chodzi o całkowitą rezygnację, bo część z tych rzeczy bywa zwyczajnie elementami naszej pracy, jednak o znaczne ograniczenie tych, które wcale nie są nam potrzebne, a zupełnie niepotrzebnie odwracają naszą uwagę od wykonywanego zadania i zabierają cenny czas, który moglibyśmy wykorzystać na rozwijanie naszej produktywności. 

To oczywiście tylko garstka porad, które warto byłoby wprowadzić do swojego życia zawodowego, jeśli zależy nam na efektywnej, produktywnej pracy. Lista ta jest znacznie szersza, ale warto zacząć właśnie od tego - od podstaw - by później pójść jeszcze dalej i rozwijać się w jeszcze większym stopniu. 

Komentarze

Dodaj komentarz