Facebook.com / Kolej na Knurów.
Facebook.com / Kolej na Knurów.

- Chcielibyśmy, aby samorząd Miasta Knurów, przejął budynek dworca kolejowego wraz z wieżą ciśnień od PKP Nieruchomości, będącym obecnym właścicielem obiektów - podkreśla Robert Kufieta.

Budynki, o których wspomina stowarzyszenie to jedne z nielicznych zabytków, powstałe ponad 100 lat temu. Obecnie są we własności PKP, jednak ich stan nie należy do najlepszych. To ostatni moment by je uratować, zanim popadną w całkowitą ruinę.

- My jako mieszkańcy Knurowa i okolic nie wyobrażamy sobie, aby zniweczyć jednego z ostatnich istniejących świadków historii regionalnej. W myśl za słowami Normana Davies’a:  "Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci" chcemy powstrzymać postępujące od 10 lat niszczenie budynku. Mając świadomość jak ważną funkcję w życiu miast pełnią dworce kolejowe - w pewien sposób reprezentują miasto, zależy nam na tym aby udało się zabezpieczyć, a także wyremontować dworzec i częściowo przywrócić mu funkcję do jakiej został stworzony. Wieża ciśnień z uwagi na bardzo unikatową wielkość powinna zostać odrestaurowana - dodaje Kufieta. 

Jak podkreśla stowarzyszenie, miasto Knurów może starać się o zdobycie środków finansowych na przejęcie obiektów oraz ich zagospodarowanie, a PKP Nieruchomości może sprzedać je miastu w korzystnej cenie. Czy miasto weźmie pod uwagę głos mieszkańców i zdecyduje się przejąć zabytkowe obiekty? Tego dowiemy się niebawem.

Petycję można podpisać klikając tutaj. 

Komentarze

  • logiczny 13 października 2021 08:19Oby nie było tak jak w Rydułtowach chcą zrobić, że przejmą dworzec i go potem będą burzyć: https://www.nowiny.pl/170075-dworzec-miejscem-ktore-zawstydza.html

Dodaj komentarz