Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe.
Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe.

Czas na sadzenie

Wrzesień i październik to optymalne miesiące na sadzenie roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. Pod koniec września możemy także zasiać kwiaty - w szczególności ostróżkę letnią, mak lekarski czy chabry bławatki, które kwitną późną wiosną i latem. Jeśli zdecydujemy się w naszym ogrodzie na krzewy i drzewa, zróbmy to jesienią. Znajdźmy dla roślin odpowiednie miejsce w ogrodzie. Musimy zapewnić im odpowiedni dostęp do światła i możliwość rozrastania się, by ładnie komponowały się na zagospodarowanym terenie.

Pamiętaj o nawożeniu

Jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych jesienią w ogrodzie jest nawożenie. Przed rozpoczęciem nawożenia, należy zapoznać się z potrzebami roślin, ponieważ innego nawożenia będą wymagały byliny i krzewy ozdobne, innego zaś drzewa owocowe, a jeszcze innego rośliny warzywne. Przeprowadzając jesienne nawożenie w ogrodzie, powinniśmy pamiętać o unikaniu nawozów z dużą zawartością azotu. Pierwiastek ten odpowiada za intensywny wzrost i rozwój części zielonych, dlatego zastosowany zbyt późno, nie pozwoli roślinom odpowiednio przygotować się do zimy i może stać się przyczyną ich przemarznięcia. Do zasilania trawników i roślin ozdobnych możemy użyć jeden z tzw. nawozów jesiennych. Nieco inaczej należy jesienią nawozić drzewa i krzewy owocowe. Na kwaterze sadowniczej jesienią zamiast nawozów mineralnych lepiej zastosować grubą warstwę nawozu organicznego w postaci kompostu, przekompostowanego obornika lub ściółki organicznej (np. skoszonej trawy, słomy lub liści). Nawozy organiczne będą rozkładać się powoli, stopniowo uwalniając do podłoża składniki pokarmowe.

Zabezpiecz rośliny przed mrozem

Odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem powinno dotyczyć w szczególności roślin młodych oraz gatunków wrażliwych. Te okładamy materiałem przepuszczającym powietrze np. włókniną, gałązkami drzew iglastych (np. jodła, świerk, sosna) lub słomianymi matami. Dzięki temu uchronimy je przed utratą wody i zbyt niską temperaturą. Nie okrywajmy jednak roślin zbyt szczelnie, ponieważ ograniczy to dostęp powietrza i może przyczynić się do gnicia roślin i rozwoju groźnych chorób! Przed silnym, mroźnym wiatrem rośliny uchroni trzcinowy parawan, który warto zastosować chociażby w przypadku róż, powojników czy hortensji. Pamiętajmy, rośliny okrywamy dopiero po pierwszych przymrozkach i przed nastaniem prawdziwych mrozów. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, narazimy je na uszkodzenia.

Przygotuj trawnik do zimy

Jesień to czas, w którym powinniśmy zadbać o nasz trawnik. W zależności od warunków pogodowych, ostatnie koszenie trawnika przed zimą powinniśmy wykonać w drugiej połowie października lub na początku listopada. Pamiętajmy jednak, by nie ścinać trawy zbyt nisko. Nie zapominajmy o usuwaniu opadłych z drzew liści, które zacieniają powierzchnię trawnika co zmniejsza jego trwałość. Te możemy wykorzystać do stworzenia kopczyków dla jeży. Wykonajmy także aerację, polegającą na nakłuwaniu darni na głębokość około 8-10cm. Nakłucia wykonuje się co około 10-15cm, a na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych nawet gęściej. Dzięki zabiegowi poprawiona zostaje wymiana gazowa, gdyż do gleby dociera więcej tlenu. Zastosujmy także nawozy bogate w fosfor i potas.

Zadbaj o porządek

Warto wreszcie zadbać o małą architekturę znajdującą się w ogrodzie. Schowajmy w bezpieczne i suche miejsce wszelkie te przedmioty, które zimą mogą być narażone na wilgoć. Jeśli nasze meble ogrodowe nie są odporne na jesienne i zimowe warunki pogodowe, wcześniej powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć.

 

źródło: muratordom.pl, zielonyogrodek.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz