Źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy.
Źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

Celem programu jest wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz swojej społeczności. Podejmowane inicjatywy mają budować kapitał społeczny na lokalnym poziomie. Zabytkowa Kopalnia Ignacy przygotowała projekt polegający na zbieraniu przy wsparciu młodzieży opowieści byłych pracowników Hoymgruby. Zakładanym celem zadania jest zwiększenie integracji międzypokoleniowej rybnickiej dzielnicy Niewiadom wokół dawnej i nowej Kopalni Ignacy.

Założeniem projektu jest zaangażowanie w pierwszej kolejności młodzieży szkolnej. Uczniowie otrzymają zadanie, by odszukać wśród krewnych lub sąsiadów byłych pracowników kopalni Ignacy, a następnie zebrać ich relacje, dokumenty i zdjęcia archiwalne. Wyniki uczniowskiej kwerendy i jakość zebranego materiału ocenią pracownicy Zabytkowej Kopalni Ignacy. Najciekawsze historie zostaną nagrodzone.  W drugim etapie projektu przygotowani merytorycznie historycy wybiorą się do opisanych przez uczniów byłych pracowników kopalni, by przeprowadzić z nimi szczegółowe wywiady. Uzyskane w ten sposób wspomnienia o dawnej kopalni zostaną opracowane i zredagowane w formie artykułów lub nagrań i opublikowane na dedykowanej stronie internetowej.

- Po zamknięciu niewiadomskiej kopalni jej dawni pracownicy przestali być lokalnymi bohaterami, którzy przez lata swoją ciężką pracą przyczyniali się polepszania dobrobytu swoich rodzin i całej okolicy. Kopalnia przestała być ośrodkiem, wokół którego toczyło się życie dzielnicy – tłumaczy Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Dziś Miasto Rybnik finalizuje trudny proces rewitalizacji pokopalnianego kompleksu. Dawny zakład wydobywczy jest adaptowany na potrzeby nowych funkcji związanych z kulturą, edukacją i rekreacją. Kopalnia jednak to nie tylko odnowione mury i urządzenia, to przede wszystkim ludzie. Projekt ma na celu przywrócić temu miejscu utraconą rolę integrowania lokalnej społeczności – dodaje.

2 miliony złotych na dwudziestolecie Fundacji Orlen.

Wczoraj w Muzeum Śląskim obyła się ogólnopolska gala w związku z 20. rocznicą działalności Fundacji ORLEN. Z tej okazji nagrodzono laureatów tegorocznej edycji konkursu „Moje miejsce na Ziemi”. Prezes PKN ORLEN, Daniel Obajtek wraz z prezeską Fundacji ORLEN, Katarzyną Różycką wręczyli dyrektorowi Zabytkowej Kopalni Ignacy symboliczny czek na kwotę 10 tys. zł. Oprócz Zabytkowej Kopalni Ignacy dofinansowanie otrzymały 184 podmioty z całego kraju. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła 2 mln złotych. Środki te otrzymały organizacje, które najlepiej uzasadniły potrzebę realizacji projektu i zaproponowały atrakcyjne, innowacyjne działania na rzecz swojej lokalnej społeczności. 

Źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

Komentarze

Dodaj komentarz