Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe
Pixabay.com / Zdjęcie poglądowe

Jak wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego pt. „Polska zalana piwem”, po alkohol sięgają coraz młodsi. Potwierdza to przypadek z Jastrzębia-Zdroju, gdzie zatrzymano nietrzeźwego 14-latka. Do zdarzenia doszło w miniony czwartek, chwilę przed godziną 20.00. Patrolujący ulicę Warszawską policjanci, zauważyli na chodniku zataczającego się młodego mężczyznę. Gdy podeszli bliżej, okazało się, że jest to nietrzeźwy nastolatek.

- 14-latek w trakcie oczekiwania na przyjazd pogotowia ratunkowego tracił przytomność. Na miejsce przybyła matka oraz zespół pogotowia ratunkowego. Chłopiec po przebadaniu trafił pod opiekę matki. Jastrzębianin ze względu na stan upojenia nie był w stanie poddać się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu - informuje asp. Halina Semik.

Wcześniej dopuścił się kradzieży

Tuż po zatrzymaniu nastolatka, okazało się, że mama po raz drugi w tym dniu odbiera swojego syna z rąk policjantów. 14-latek tego samego dnia około godziny 8.00, w jednym ze sklepów ukradł butelkę z piciem. Z uwagi na wiek chłopca, o całym zdarzeniu został poinformowany sąd rodzinny i nieletnich. 

Piją coraz młodsi

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Jagiellońskiego, po alkohol sięgają już 12-13 latkowie. Podkreślają, że młodzież w wieku 15-18 lat, ma już za sobą regularne epizody silnego upicia. Z badania wynika także, że napojem inicjacji alkoholowej jest piwo. Niepokojącym sygnałem jest fakt, że dzieci wielokrotnie w ciągu roku widzą pijanych rodziców.

- Spożycie alkoholu w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosło. Za ten wzrost odpowiada piwo. Polacy utrzymują się w grupie społeczeństw o największym spożyciu alkoholu - czytamy w raporcie.

Badacze podkreślają, że w szkołach powinny powstać specjalne zespoły odpowiedzialne za upowszechnianie wiedzy społecznej, w tym o alkoholu. 

-  Lekcje nie powinny być tylko wykładami, ale dyskusją i oceną zjawisk, pracą zespołową pełną początkowo trudnych pytań. Działania zapobiegawcze w zakresie nadużywania alkoholu powinny zmierzać do eliminowania zwyczaju spożywania alkoholu przez młodzież oraz ochrony dzieci i młodzieży przed skutkami alkoholizmu rodziców i najbliższego środowiska - podkreślają. 

Komentarze

  • . 11 października 2021 08:23Witamy na Jarze
  • Mieszkanka Opolskiej 09 października 2021 19:03Proszę o patrol policji na ulicy Opolskiej między szkołą nr19 a przedszkolem tam się dzieje
  • kaja 09 października 2021 16:45Rodzic nie jest wstanie upilnować nastolatka.Sklepy przy kasach maja tzw małpki eby tylko sprzedaż się zgadzała;( Dlaczego niby jest walka z pijaństwem a alkohol jest podtykany pod nos kazdemu?Kasa ,kasa kasa
  • SzaryMieszkaniec76 09 października 2021 03:22Który sklep/sprzedawca sprzedał im alkohol? 1. Odebrać koncesję. 2. Dowalić karę - taką z 1 mln (zarówno sprzedawcy jak i właścicielowi). 3. "Rodziców" ukarać za brak nadzoru nad dziećmi. "- Spożycie alkoholu w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosło. ..." - otwierajcie jeszcze więcej sklepów z alkoholem... - są niemal na każdej ulicy, niektóre całodobowe... (no tak, przecież państwo ma na tym zysk...)
  • Ona 08 października 2021 23:38Jastrzębie-Zdrój. Wystarczy pod wieczór skontrolować schody- trybuny na bieżni przy ZS2, żeby zobaczyć jak nastoletnia młodzież pije
  • Ala 08 października 2021 22:41Gdzie są rodzice?

Dodaj komentarz