fot. Dominik Gajda
fot. Dominik Gajda

Za nami pierwsze dni 52. Rybnickich Dni Literatury. Jest to jedno z najstarszych cyklicznych wydarzeń w kraju, które odbywa się tradycyjnie w październiku w Teatrze Ziemi Rybnickiej (we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Rybniku). 
W piątek, 8 października, w dniu otwarcia, rybniczanie mieli okazję podziwiać wystawę fotografii „Podniebne obrazy Marcina Giby”. Jego fotografie są wykonywane z drona i są popularne oraz doceniane na całym świecie. Tego dnia o godz. 20.00  w naszym teatrze ukazany został współczesny wodewil na kanwie „Moralności Pani Dulskiej” – zatytułowany „Jeji Zocność Dulcyno”. 

„Pokora” Szczepana Twardocha
Oficjalne otwarcie tegorocznych Rybnickich Dni Literatury miało miejsce 10 października (w niedzielę). Dla odbiorców przygotowano premierę spektaklu „Pokora” (na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule) w wykonaniu Teatru Śląskiego. Była to poruszająca historia człowieka zagubionego, który wszędzie jest cudzy… niczym każdy z nas?
Michał Wojaczek podsumował spektakl słowami:

Wyjątkowa historia znów dotykająca miejsca, w którym żyjemy, czyli Śląska. Historia - można rzec - uniwersalna, mówiąca o zagubieniu w świecie – dodał. 

Podczas wstępnego przemówienia usłyszeliśmy:

Aby zrozumieć fenomen RDL warto pamiętać od ilu już lat jest już organizowane to wydarzenie, ale nie zapominać też o specyfice miejsca, w którym się narodziło – w regionie kojarzonym z przemysłem ciężkim i trudem codziennej, fizycznej pracy. W tej rzeczywistości to właśnie książka przez dziesięciolecia stawała się nie tylko znakomitą formą rozrywki, lecz także źródłem innych radości, jakie tylko może dawać literatura. – przypomniał dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, Michał Wojaczek

Honorowa Złota Lampka Górnicza
Uroczysta inauguracja 52. Rybnickich Dni Literatury to przede wszystkim wręczenie Honorowej Złotej Lampki Górniczej. W tym roku, decyzją prezydenta miasta Rybnika, trafiła ona do zespołu South Silessia Brass Band.

Trudno wyobrazić sobie RDL bez Honorowej Złotej Lampki Górniczej – zaszczytnego wyróżnienia przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym dla twórczości artystycznej i upowszechniania jej w regionie. – powiedział dyrektor teatru. 

 

Jazz to wolność, jazz to życie, jazz to czasami Rybnik. Jazz daje radość, daje optymizm – i z tym jazzowym optymizmem pójdźmy wspólnie w przyszłość, a Wy bądźcie dumni z tego wspaniałego wyróżnienia – skomentował prezydent Piotr Kuczera, wręczając zespołowi tę zaszczytną nagrodę. 

Zespół South Silessia Brass Band, nie kryjąc wzruszenia, podziękował słowami:

Bardzo, bardzo dziękujemy. Jest to dla nas wielki impuls i mobilizacja do dalszego rozwoju i muzycznego, i zespołowego. Dziękujemy!

Spotkania autorskie z pisarzami
W ramach Rybnickich Dni Literatury wydarzenia będą organizowane również w Punkcie Informacji Miejskiej halo!Rybnik oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam odbędą się spotkania autorskie z Magdaleną Grzebałkowską, Leszkiem Sobeczko i Natalią de Barbaro. Dodatkowo zorganizowany jest też IV Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej.
 

Komentarze

Dodaj komentarz