Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Prace dotyczące zameczku nawiązywały do pierwotnego kształtu obiektu wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” - Konrada Bartelta w miejscu wcześniej istniejącego tutaj drewnianego dworu. 

- Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd, stąd m.in. dobudowany taras przed obiektem oraz kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzona została także zabytkowa klatka schodowa, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostały odrestaurowane, jako elementy zabytkowe budynku. Co warte podkreślenia, za realizację zadania odpowiadała specjalizująca się w pracach konserwatorskich, remontach, modernizacjach i adaptacjach architektury zabytkowej firma Restauro, która wcześniej zajmowała się pracami konserwatorskimi m.in. w warszawskich Łazienkach, Belwederze, czy zamku w Pszczynie - podkreśla Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Realizacja projektu o nazwie „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach” to koszt ponad 13 mln zł. Zadanie dofinansowane zostało ze środków unijnych i z budżetu państwa.

 

Komentarze

Dodaj komentarz