Foto: UM Rybnik.
Foto: UM Rybnik.

Coraz więcej ładowarek 

Rewolucja motoryzacyjna, która nadchodzi wielkimi krokami wymusza, by w miastach pojawiała się odpowiednia infrastruktura, umożliwiająca swobodne korzystanie z samochodów elektrycznych. Jak szacuje jeden z czołowych producentów samochodów, do 2028 roku, auta produkowane przez ten koncern będą wyłącznie elektryczne. To spowoduje, że na ulicach miast powinno pojawić się zdecydowanie więcej ładowarek elektrycznych, których obecnie brakuje. Jak zapowiadał na początku tego roku rybnicki magistrat, w najbliższym czasie możemy spodziewać się montażu kilkudziesięciu takich punktów, które będą rozsiane po całym mieście. To wynika także z ustawy, która wskazuje, że w gminach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., w których zostało zarejestrowanych co najmniej 60 tys. pojazdów samochodowych, minimalna liczba punktów ładowania zainstalowanych w tym roku, musi wynosić 60. Wydaje się więc, że już wkrótce pojawią się miejsca, gdzie będzie można swobodnie naładować "elektryka".

Ekologiczny carsharing

W regionie możemy już także skorzystać z tzw. carsharingu, który oferuje wypożyczenie samochodu na minuty. To ciekawe rozwiązanie, które może być tanim sposobem przemieszczania się po mieście. Rozwiązanie to ma wiele zalet, choćby to, że nie trzeba przejmować się kosztami obsługi czy serwisowania, bo o to dba firma. Co więcej, przedsiębiorstwa oferujące wypożyczanie samochodów na określony czas, coraz częściej oferują także samochody hybrydowe i elektryczne. Dzięki temu jest wygodnie, tanio i ekologicznie.

Wypożycz i jedź - hulajnogi

Coraz częściej, na ulicach miast regionu możemy spotkać mieszkańców poruszających się hulajnogami elektrycznymi. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia szybkie dotarcie do wielu miejsc. Co więcej, nie musimy liczyć się z dużym wydatkiem, jeśli chcemy skorzystać z takiego urządzenia. W Rybniku znajdziemy także hulajnogi elektryczne, które można wypożyczyć. W sezonie, do dyspozycji rybniczan jest 40 hulajnóg. Ich maksymalna prędkość to 25 km/h, zaś zasięg - ok. 50 km. Poruszać się nimi można w Śródmieściu oraz sąsiadujących z nim dzielnicach miasta. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, znaleźć hulajnogę i w drogę!

Ekologiczny transport miejski

Rewolucja elektryczna dotknie także komunikację miejską. Już w przyszłym roku, mieszkańcy Rybnika będą mogli korzystać z nowych autobusów elektrycznych. Miesiąc temu, rozstrzygnął się przetarg na obsługę rybnickich linii, który wygrała firma Kosok z Żor. Po 1 kwietnia 2022 roku, na ulicach Rybnika powinniśmy zobaczyć 23 nowe, w pełni elektryczne pojazdy, wyposażone w klimatyzację, łączność bezprzewodową z internetem oraz udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Przetarg na autobusy elektryczne w Rybniku to rezultat ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, pochodzącej z 2018 roku. Ustawa ta obliguje miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, do zapewnienia od 2025 roku, co najmniej 30-procentowego udziału pojazdów elektrycznych, w ogólnej liczbie użytkowanych pojazdów.

Komentarze

Dodaj komentarz