Na zdjęciu M. Grzebałkowska. fot: Łukasz Głowala.
Na zdjęciu M. Grzebałkowska. fot: Łukasz Głowala.
Próbując skonstruować kompletny obraz czegoś, warto spoglądać z kilku perspektyw. Próbując zrozumieć bieg ogółu, warto wsłuchać się w tętno jednostki. I począwszy od niej budować szerszą opowieść o świecie, o sobie. Bliskość, zanikanie, relacje między jednym a drugim, przenikanie przestrzeni osobistych i twórczych, sztuka wyboru – to zagadnienia, wokół których koncentrować się będzie festiwalowe wydarzenie. A bez wątpienia interesująco odnosić się do nich będą twórcy dokumentujący rzeczywistość za pomocą słowa i obrazu. Za sprawą spotkania panelowego, jak i indywidualnych spotkań autorskich słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję ku temu, by swoje patrzenie na świat skonfrontować z tym, czego doświadczą podczas „Optyki wymiennej". Będzie ciekawie, będzie prawdziwie.

Wojciech Jagielski bogatym doświadczeniem zapracował sobie na miano specjalisty od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Tekst jego autorstwa sukcesywnie pojawiają się w „Tygodniku Powszechnym". Dziennikarz współpracuje z BBC oraz Le Monde. Przez ponad dwadzieścia lat związany był z redakcją „Gazety Wyborczej", przez dziesięć z Polską Agencją Prasową. „Dobre miejsce do umierania", „Modlitwa o deszcz", „Wieże z kamienia", „Nocni wędrowcy", „Wypalanie traw", „Trębacz z Tembisy", „Wszystkie wojny Lary", „Strona świata" - to tylko wybrane publikacje, które przyniosły mu uznanie. Wojciech Jagielski jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa, nagrody PEN Clubu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Był nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Nike.

Magdalena Grzebałkowska to specjalizująca się w reportażu biograficznym i historycznym reporterka. Ma szczęście do zajmujących tematów. Ma też intuicję, cierpliwość, precyzję i interesujący styl, za pomocą których stara się przedstawić jak najszerszy obraz konkretnego człowieka i sytuacji. Jest autorką bestsellerowych książek: „Beksińscy. Portret podwójny", „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", „Komeda. Osobiste życie jazzu", „1945. Wojna i pokój" oraz wydanej w tym roku książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia". Jest m.in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Za publikację „1945. Wojna i pokój" otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jej teksty tworzyły „Magazyn" i „Duży Format" - dodatki „Gazety Wyborczej", z którą reporterka związana jest od lat.

Wojciech Grzędziński był tam, gdzie świat stawał na krawędzi, min. w Gruzji, w Libanie, w Afganistanie czy na Ukrainie. I choć od esencji zdarzeń dzielił go obiektyw aparatu, granica ta nie była na tyle szczelna, by nie czuć. Doświadczenia wracały. Powstawała też trudna, ale potrzebna fotografia. Słowa te odnoszą się nie tylko do dokumentów z sytuacji kryzysowych, ale i tych, za pomocą których ich autor zajmująco opowiada o tożsamości kulturowej, konstruuje portrety, czy rejestruje „niezwyczajną" codzienność. Prace jego autorstwa nagradzane były między innymi w prestiżowych konkursach: Grand Press Photo, World Press Photo, Visa D'Or, NPPA, Sony World Photography Awards i wielu innych. W latach 2011-15 był szefem fotografów i oficjalnym fotografem Prezydenta RP. Pracę fotoreportera zaczynał w „Życiu", później współpracował m.in. z „Rzeczpospolitą" i „Dziennikiem". Obecnie pracuje jako freelancer.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Komentarze

Dodaj komentarz