Archiwum Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Archiwum Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Nie sposób znaleźć tak drastyczną niesprawiedliwość jak przy porcjowaniu pieniędzy w ramach funduszu inwestycji lokalnych, ale i tak są takie miejsca w Polsce, które nie otrzymały nawet złotówki. Jednym z nich jest Rybnik, który wnioskował o 100 milionów złotych na strategiczną inwestycję dla całego subregionu, czyli dokończenie drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Pieniędzy nie otrzymamy pomimo tego, że jeszcze kilka miesięcy temu poseł Bolesław Piecha obiecywał mieszkańcom Rybnika 3 miliardy złotych. Wyszło jak zwykle.

Niektórzy twierdzą, że miasto miało składać wniosek również na 5 i 30 milionów, tylko czy za takie kwoty przy obecnej drożyźnie możliwe jest ukończenie dużych inwestycji drogowych, na jakie był nastawiony ogłoszony konkurs? Z wyliczeń Związku Miast Polskich wynika, że Rybnik straci na „Polskim ładzie” każdego roku 58 milionów złotych w ramach dochodów bieżących. Jeśli dodamy do tego wartość 28 milionów złotych jakie rząd odebrał Rybnikowi w 2019 roku, to otrzymamy potężną kwotę 86 milionów złotych rocznie! Zatem dlaczego mieliśmy składać wnioski na niższe kwoty niż te, które zostaną nam odebrane? Z naszego budżetu przez 10 lat zniknie prawie miliard złotych.

To oznacza, że miasto nie będzie w stanie realizować wszystkich dotychczasowych usług publicznych, a te, które są dostępne na rynku, będą drożeć. Finanse i ekonomia mają wiele wspólnego z matematyką. Niestety, w przypadku programu „Polski ład” mamy do czynienie z drastycznym pomniejszaniem dochodów samorządów, co jest jednoznaczne z zabieraniem pieniędzy rybniczankom i rybniczanom, bo to ich podatki tworzą budżet miasta i państwa. Co z tego, że powstają protezy w postaci konkursów na inwestycje, jak decyzje o podziale pieniędzy są podejmowane centralnie i możemy je otrzymać, bądź nie. Coraz mniej zależy od nas, a wszyscy jednocześnie doświadczamy drożyzny. Niestety „Polski ład” rozpoczął się dla nas fatalnie. Niezależność wspólnot lokalnych kolejny raz została zachwiana. Wydatki będą wyższe, a dochody niższe. Taki to sposób na reformę podatkową. Jedynym zwycięzcą będzie rząd, który zyska kolejne miliardy do podziału.

Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Komentarze

  • SMUTNA PRAWDA;-( 21 grudnia 2021 10:08Polska została sprzedana... Rządzą sprzedawczyki (anty-polskie) świnie! !!
  • Przyszly Premier 06 listopada 2021 08:26Kazdy dostanie 1000+i 600+za to ze oddycha,kazdy ze nie pracuje 1200+ gdyz nie zajmuje miejsc pracy,wszystkim damy emerytury obywatelskie , górnikom 15lat Urlopu gorniczego,wszyscy bedziecie raz w roku jezdzic do sanatoriow. Dam tez rolnikom za uchowanie kazdej krowy 3000zl.robotnikom medale zasluzonych frajerow, wszystkich na koncu tego rozdawnictwa z milonami bilet do USA i ostatni gasi swatlo, na niech pamieta.
  • Kandydat na premiera 05 listopada 2021 15:26Rozszerzę ta myśl..wszystkie Partie to jest jedno wielkie oszustwo. Tylko Ja -wybierzcie mnie a wszyscy zostaniecie wydymani --hmm -milionerami >miałem powiedzieć.
  • Marek 05 listopada 2021 10:39Mieli do wyboru :" inflacje lub zwiększenie bezrobocia". To dowodzi jak bardzo ta inflacja była zaplanowana tym bardzie,j że rządowi który na ślepo rozdawał jakże często osobom o małym stażu pracy kosztem ludzi spracowanych - darmowe fanty ,była na rękę. To także tłumaczy dlaczego namawianie do nie wprowadzania waluty Euro w Polsce było Im bardzo sprzyjające - nie mieli by czym tak bardzo manipulować co przy bezzasadnym rozdawnictwie okazało by się przy wprowadzeniu Euro dramatem dla budżetu. Również pomoc-wsparcie dla przedsiębiorców na taką skalę w zwiazku z Covidem budziła wiele wątpliwości. Kto łatwo daje ,dwa razy daje..Hotele aby zapewnić sobie dochody przecież mogły sprzedawać miejsca na przyszłość w takcie Covidu ,sprzedawać zaliczkowo po zniżonych cenach co zapewniło by im pewność dochodu na przyszłość i odrobienie w przyszłości strat a ludzie którzy i przed Covidem jak Józef Bąk syn Donalda Tuska , wykazywali z działalności straty nigdy nie powinni dostać pomocy z budżetu ! ,tym bardziej w takiej skali w jakiej ON ją z naszych pieniędzy dostał.-- Rozpisywała się na ten temat prasa .. Wszystkie te Rządy to jedno wielkie oszustwo! -czy to Lewica czy Prawica. Polski Ład --Jastrzębie Zdrój -pieniądze na odbudowę Hali z łaźni Moszczenica -muzeum Solidarności , hali gdzie poprzednio zamknięto basen kryty gdyż miasta nie było stać na jego utrzymanie...na to roztrwonią te pieniądze Polskiego ładu! --ale długi zostaną--a może Hospicjum opieki paliatywnej było by ważniejsze -miasto się starzeje Panowie Radni- jak myślicie --możecie je nazwać Solidarności.
  • Alek 04 listopada 2021 14:01Tym drugim problemem Urlopów Górniczych powinien się zająć prokurator!--To jest skandal aby faktyczne siedzenie w domu zaliczać do pracy dołowej -górniczej za którą to płaci się z pieniędzy ZUS i innych obywateli wcześniejszą emeryturę -i Nikt tego nie postrzega!
  • Cala prawda o uczciwości w RP 04 listopada 2021 07:24"Ponad 600 pracowników JSW przejdzie do innej spółki ... - WNP26 paź 2021 — ... ustawie o funkcjonowaniu górnictwa. Chętnych było prawie trzykrotnie więcej. Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, Składka jest odprowadzana, ale płaci ją SRK. Proszę pamiętać, że okres przebywania na urlopie górniczym jest liczony do emerytury górniczej ze wskaźnikiem1,3.” _Przecież to jest Oszustwo !!. Emerytura Górnicza to przywilej po 25 latach pracy dołowej –powtarzam rzeczywistej pracy dołowej . Ci co chorowali mieli odliczany każdy dzień choroby. Osoby które pracowały na powierzchni w szkodliwych i nieb warunkach pracy tez mają wykazywany tylko rzeczywisty czas pracy w tych warunkach aby mogły otrzymać wcześniej emerytury np. pomostowe. Są tacy co Im zabrakło 1 dzień i nie dostali. A tu co się wyprawia –oficjalnie w Mas Mediach RP informuje się społeczeństwo, że rzekomi górnicy będą siedzieć w domach niby na Urlopach a prace będą mieli zaliczaną jakby faktycznie orali pod ziemią i co! --urzędnicy z Urzędu na to oświadczenie nieprawdy nie reagują –przecież tu mamy chyba przestępstwo!!! . Figę mnie obchodzi że Ktoś za Nich odprowadza odpowiednia składkę . W przywilejach emerytalnych liczy się rzeczywista i faktycznie zrealizowana praca pod ziemią. I takie rzeczy -działania -postępowanie akceptuje rząd sprawiedliwych! --taki przekręt-- sugerując społeczeństwu, że wszystko jest OK bo Oni na to zezwolili!! A kim Oni- Rząd są aby zezwalać na okradanie społeczeństwa które łoży faktycznie na ZUS!
  • Janusz K. 03 listopada 2021 09:15Chociaż bylem ogromnym zwolennikiem PiS zmylony słowami w nazwie Sprawiedliwość ppo tm co czynią w zakresie zarządzania środkami finansowymi zmieniłem zdanie. Ludzi Ci nie wiedzą czym jest sprawiedliwość. Nie mam już na Kogo głosować a to oznacza że wygrają Liberalne zakały lub pedalstwo i podobne osobniki . Ta niby Sprawiedliwość w ramach Polskiego ładu nie premiuje osoby długoletni zatrudnione ,prowadzące uczciwą praca działalność a rozdają nierzadko cwaniakom z Pod Budki z Piwem którzy bardzo często nie chcieli pracować lub kasowali płace pod stołami albo ukrywając dochody zarabiali za granicą lub też świadomie wprowadzi fiskusa i ZUS w błąd. Żaden rząd z Warszawy nie jest w stanie kontrolować kto jest faktycznie biedny a kto siedząc na milionach dorobił się i jeszcze dostaje premie w formie 14stek śmiejąc się teraz z legalów. Ponadto poczucie moralności to inna sprawa (pani która pracował 35 lat i ma 4 dzieci dodatku za nie nie dostanie bo ma emeryturę a tak co nie pracował a ma 4 dzieci juz dodatek dostaje i smieje się z tej pierwszej--ale Kaczyński i jego asesorzy tego nie widzą) ) -- Polski Lad to tez trwonienie pieniędzy ktore z chęcią przez wszystkich będą dzielone i które sie rozpłyną zazwyczaj na mało potrzebne inwestycje i rzeczy których zapach jak po kamforze przeminie lecz flugi zostaną a tematy ważne też będą nie rozwiązane do nadal.. zróbmy eksperyment :...Ci co chcą dzielić niech spłacają te środki osobiście ponieważ łatwo jest wydawać coś na co się samemu nie zapracowało. Zobaczmy wówczas co będzie. Łatwo jest też rządzić gdy spowodowało się i to celowo inflację . Nie dość że okrada się przez nią wszystkich uczciwie pracujących z oszczędności to jeszcze wielu z Nich musi prosić się Szefów Władzy o podwyżki reala zarobków a Oni -szefowie-dadzą owszem ,dadzą ale na Ich warunkach i znów po "duszy" dostaną Ci co odkładali. Myślałem że ślepa Komuna już nie wróci lecz wróciła w realnym śnie którego bym w życiu się nie spodziewał po tym co za niej z Inflacja przeżyliśmy..:. Kole-ny raz ze złotówki uczyniono szmatę o nazwie Bilety Narodowego banku Polskiego!-nie ma juz na kogo glowoać ponieważ prawdziwi przestępcy i tak nie pójdą siedzieć.

Dodaj komentarz