Archiwum Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim
Archiwum Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim

Jestem studentem drugiego roku, zajmuję się też programowaniem. Na razie nie pracuję, ale wkrótce będę poszukiwał zatrudnienia. Czy w związku z tym, że pobieram rentę rodzinną, mogę podjąć zatrudnienie bez przeszkód? Czy muszę powiadomić ZUS o tym? Jakie jeszcze informacje powinienem przekazać do ZUS odnośnie pobieranych przeze mnie pieniędzy z ZUS?

Jest kilka sytuacji, kiedy student, ale też każda ucząca się osoba - od 16. do 25. roku życia - i pobierają pobierająca rentę rodzinną musi powiadomić ZUS. Po pierwsze to sytuacja, w której uczeń, czy student przestanie się uczyć – tę informację musi przekazać niezwłocznie do ZUS, wówczas instytucja wstrzyma wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobi to Zakład nadal będzie wypłacał świadczenie, które później trzeba będzie zwrócić i w dodatku razem z odsetkami. Nie warto zaczynać startu w dorosłe życie z długiem. Po drugie – zawiadamiamy ZUS o zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego, nazwiska. Prawidłowy adres jest bardzo ważny, bo dzięki temu korespondencja z ZUS trafił do adresata, a nie do osoby nieuprawnionej do niej. Podobnie jest z właściwym numerem rachunku bankowego. Jeżeli zmieniamy numer konta, podajmy tę informację w ZUS, wtenczas mamy pewność, że świadczenie trafi do nas na czas. Ponadto jeśli osoba ucząca się do 25. roku życia pobiera rentę rodzinną musi zawiadamiać ZUS między innymi o podjęciu zatrudnienia oraz o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego kolejnego roku, a także pobieraniu renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy, bądź renty socjalnej.

W styczniu skończę 52 lata, jako nauczyciel przepracowałam 20 lat, wciąż pracuję w tym zawodzie. Zastanawiam się, kiedy mogłabym przejść na świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje kobiecie, jeśli spełni łącznie następujące warunki: ma co najmniej 30 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć; rozwiąże na swój wniosek stosunek pracy lub wygaśnie on w określonych okolicznościach; ukończy określony wiek, czyli: co najmniej 55 lat - do końca 2024 r., co najmniej 56 lat - w latach 2025-2026, co najmniej 57 lat - w latach 2027-2028, co najmniej 58 lat - w latach 2029-2030, co najmniej 59 lat - w latach 2031-2032.

Do wymaganego stażu 20 lat pracy nauczycielskiej nie wliczamy następujących okresów: niezdolności do pracy, za które wypłacono wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne; za które wypłacono zasiłek opiekuńczy lub macierzyński; niewykonywania pracy, za które wypłacono - na podstawie Karty Nauczyciela:

- wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. z powodu choroby,
- wynagrodzenie w czasie urlopu macierzyńskiego - za okres od 15 listopada 1991 r. do 31 lipca 1992 r.,
- urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu szkoleniowego, urlopu na dalsze kształcenie się, okresów pozostawania w stanie nieczynnym, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, służby wojskowej.

Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel - po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie - nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi działalności gospodarczej. Ostatnią aktywnością zarobkową musi być stosunek pracy w charakterze nauczyciela, w jednostkach wymienionych w ustawie. Jeśli z chwilą ukończenia wymaganego wieku spełni Pani pozostałe wymienione powyżej warunki, to uzyska Pani prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Jak naliczana jest emerytura powszechna, kiedy przechodzi się na nią ze świadczenia kompensacyjnego? Która wartość jest brana pod uwagę, czy jest to pierwotnie naliczone świadczenie, czy świadczenie po waloryzacji?

Prawo do emerytury powszechnej przyznajemy na wniosek osoby zainteresowanej. W przypadku osób, które przechodzą na emeryturę z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, wysokość emerytury powszechnej zostanie obliczona na nowo. Do ustalenia podstawy obliczenia emerytury uwzględnimy: - zwaloryzowany kapitał początkowy, - zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zaczniemy wypłacać emeryturę, - w przypadku osób, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) - zwaloryzowane środki, które są zapisane na subkoncie ubezpieczonego w ZUS (w tym również przeniesione z OFE).

Do obliczenia emerytury uwzględnimy wszystkie aktualne waloryzacje składek i kapitału początkowego.

Warto dodać, że pobrane nauczycielskie świadczenia kompensacyjne nie pomniejszają podstawy wyliczenia emmaterytury powszechnej. Podstawę obliczenia emerytury podzielimy przez aktualnie obowiązujące średnie dalsze trwanie życia.

Komentarze

Dodaj komentarz