Materiały prasowe.
Materiały prasowe.

W tym roku na JNN zaplanowano udział 170 wystawców, z czego aż 30 to punkty gastronomiczne. Swoją specjalną ofertę na Jarmark przygotowują także lokalne gastronomie. Na świątecznym Jarmarku można będzie znaleźć bogatą ofertę bożonarodzeniowych przysmaków - ciast, pierników, pierogów, miodów, przypraw, bakalii no i... grzanego wina. A obok nich kupić będzie można także produkty spożywcze z innych części Polski - wędzone mazurskie ryby czy wędliny z Podlasia. Organizatorzy przewidzieli też specjalną strefę gastro.

Największą część Jarmarku tworzyć będzie rękodzieło - tradycyjne i nowoczesne oraz przedmioty użytkowe. A wśród nich biżuteria, naturalne kosmetyki, ozdoby świąteczne, wyroby z ceramiki, drewna, szkła, ze skóry. Wszystko starannie wyselekcjonowane. Dobrane także z myślą o nadchodzących świętach - tak, aby każdy mógł znaleźć coś na oryginalny prezent. Jak co roku na Jarmarku nie zabraknie także lokalnych wystawców, którzy sprzedawać będą śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby.

Czas spędzony na Jarmarku urozmaicać będą artyści. Posłuchać będzie można dj-skich setów, w wykonaniu lokalnego DJa, sakralne i świąteczne śpiewy chórów "Ogniwo" oraz "Jubilate Deo". Zagra również Kapela "Fedaków" rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę nawiązującą do polskiej muzyki tradycyjnej. Tradycyjna muzyka śląska jest także inspiracją dla Marka "Makarona” Motyki - kolejnego artysty, którego będzie można usłyszeć na Jarmarku. W swojej bluesowej twórczości chętnie sięga do starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na śląski. Na Jarmarku nie zabraknie oczywiście czegoś dla najmłodszych. Poza tradycyjną karuzelą wiedeńską, przygotowano spektakl pt. "Opowieści Wagantów" w wykonaniu Teatru "Gry i Ludzie".

Jarmarkowa sobota (4 XII) to dzień szczególny dla Nikiszowca - osiedla o górniczej historii. Tradycyjnie w Barbórkę mieszkańców obudzi przemarsz Orkiestry "Wieczorek", kierowanej przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego. Tego samego dnia o 17.00 w kościele św. Anny w Nikiszowcu orkiestra zagra specjalny barbórkowy koncert. Chociaż trudno to sobie wyobrazić, niepewna sytuacja orkiestry stawia pod znakiem zapytania jej dalsze losy i granie. Na terenie placu kościelnego prezentować się będą podczas Jarmarku lokalne organizacje społeczne. W niedzielę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

Komentarze

Dodaj komentarz