Archiwum Piotr Masłowski Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika 
Archiwum Piotr Masłowski Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika 

Może kiedyś wygram w loterii i spełnię marzenie rodziny - kupię dom w środku lasu. Wiem, że zregeneruję tym przestrzeń, podniosę koszty funkcjonowania miasta (odśnieżanie, media) itd. Kto bogatemu zabroni? Za marzenia trzeba płacić. I brać za nie odpowiedzialność. Obciążenie powinno spadać na tych, których stać na takie decyzje, a nie na wszystkich podatników.

Analogicznie jest ze smogiem i wymianą źródeł ogrzewania. Często podnosi się argument, że jak ktoś wymyślił wymianę kotłów to powinien też zapewnić środki. Guzik z pętelką. Tak ten świat - na szczęście - nie działa. Katalizatora w aucie też nie finansuje ci cała reszta. Bo budżet to jest właśnie ta cała reszta.

Od członków rodziny zajmujących się wymianą kotłów usłyszałem, że wydano nakaz, ale nie pomyślano o możliwości jego wykonania. Nie ma szans żeby zdążyć z wymianą wszystkich pieców. Obecna sytuacja na światowych rynkach, brak ludzi do pracy, COVID - to wszystko powoduje, że nawet jak ktoś chce, to dzisiaj nie ma czym i nie ma jak. Tylko, że uchwałę antysmogową sejmik województwa przyjął w 2017 roku! Co większość marudów robiła przez cztery lata?

Jakość powietrza poprawia się. Krytycznych przekroczeń w Rybniku jest zdecydowanie mniej niż kilka lat temu. Rybnik jest także liderem w programie Czyste Powietrze. “W drugim kwartale tego roku w Katowicach złożono zaledwie 66 wniosków w ramach tego programu. W Żywcu były to 44 wnioski, w Bielsku-Białej 108, w Wodzisławiu Śląskim 139, a w Częstochowie 190. W Rybniku aż 712 wnioski” (za onet.pl). Nie wszyscy korzystają z dotacji, niektórzy skorzystają z ulgi podatkowej, inni ze wsparcia ze środków unijnych. Zakładam, że w tym roku zniknie ponad 3 tysiące kopciuchów. I dalej jest co robić. Na początku 2020 roku ich liczbę szacowano u nas na 18 tysięcy! Jest lepiej, ale to wcale nie znaczy, że jest dobrze. W lipcu rząd uruchomił Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Każdy właściciel nieruchomości ma rok na uzupełnienie danych. Łatwo będzie zweryfikować kto podlega karze.

Zaniepokojonych tym, że nie zdążyli wymienić, a np. zamówili piec odsyłam do dokumentu “Rekomendacje - analiza uwarunkowań dotyczących obowiązków jst związanych z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej” ustalonego przez śląskich samorządowców. Tam znajdziecie informację czego możecie się spodziewać.
 

Komentarze

Dodaj komentarz