Dominik Gajda Po podwyżce, prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, będzie zarabiała 18 576 zł brutto
Dominik Gajda Po podwyżce, prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, będzie zarabiała 18 576 zł brutto

Co rusz, w poszczególnych gminach radni „przyklepują” uchwały znacząco podwyższające wynagrodzenia włodarzy. Prezydenci: Rybnika (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze), Jastrzębia-Zdroju, Żor i Wodzisławia Śląskiego oraz burmistrz Czerwionki-Leszczyn zarobią niemal dwukrotnie więcej. Oczywiście, wszystko jest lege artis. Niemniej wielu mieszkańców uważa, że dysproporcje w stosunku do pensji urzędników wykonujących tzw. czarną robotę oraz innych, równie ciężko pracujących Polaków, są zbyt duże.

- Porównując do najniższej krajowej, którą pobierają miliony pracowników, to takie podwyżki nawet dla szefów urzędów miast są za wysokie. Jak opowiadał mi dziadek, przed wojną różnica w wielkości wynagrodzenia pomiędzy burmistrzem a zwykłym pracownikiem sięgała najwyżej trzech pensji. Dziś to sześciokrotność pensji minimalnej – obrusza się pan Andrzej z Żor (nazwisko do wiadomości redakcji).

- Radni i prezydenci przyznali sobie tarczę antyinflacyjną. Ma ona ich chronić przed wzrostem cen. Mieszkańcom tymczasem oferują jedynie podwyżki podatków od nieruchomości czy opłat za śmieci - komentuje Dariusz Kos, założyciel Grupy Działamy i portalu JawneŻory.pl.

Przyjrzyjmy się konkretom. Radni z Jastrzębia – Zdroju przegłosowali wzrost wynagrodzenia dla prezydent Anny Hetman z 10 940 zł brutto do 18 576 zł. Włodarz Żor, Waldemar Socha zarabia 10 940 zł, a po jednomyślnej decyzji rajców na jego konto będzie wpływało – 18 576 zł brutto.

- Ustalenie nowego uposażenia to nie inicjatywa rady miasta czy samego prezydenta, ale konieczność dostosowania wynagrodzenia do obecnie obowiązujących przepisów prawa – wyjaśnia Adrian Lubszczyk, naczelnik żorskiego wydziału promocji, kultury i sportu.

Miesięczna pensja prezydenta Wodzisławia Śląskiego, Mieczysława Kiecy wzrośnie do 16 239,60 zł. Za głosowało 12 radnych. Przeciwko byli: Łukasz Chrząszcz i Adrian Jędryka. Sześciu wstrzymało się. Wzrośnie także dieta radnych.

Wynagrodzenie burmistrza Czerwionki-Leszczyn, Wiesława Janiszewskiego wynosi 10 620 zł. Nowa uchwała podniosła jego pensję do 18 044 zł brutto. Przypomnijmy, że prezydent Rybnika, Piotr Kuczera będzie zarabiał 18 486 zł, teraz to ponad 11 tys. zł brutto.

Na uposażenie włodarzy składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki funkcyjny oraz specjalny w kwocie 30 - 40 proc. pensji zasadniczej i dodatku funkcyjnego, a także gratyfikacja za wysługę lat pracy. Co istotne, większość z nich pobiera maksymalnie dopuszczone prawem uposażenie zasadnicze, co wpływa na wysokość pozostałych składników wynagrodzenia.


 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Inspektor 01 grudnia 2021 11:02I to jest właśnie Polskie Piekło i nikt tego nie dostrzega. Ci wszyscy którzy w jakikolwiek sposób rządzą czy zarządzają tym krajem , są współwinni inflacji czyli okradaniu społeczeństwa z oszczędności ,swą winni rozdawaniu pieniędzy tym którzy często na nie nie zapracowując zwyczajnie nie zasłużyli-- dostają w nagrodę podwyżki. Czy powinni dostać podwyżki? -czy za Inflacje powinno sie ich nagradzać? --czy raczej powinni otrzymać nagany, za to do czego w kwestii Inflacji a więc utraty wartości pieniądza doprowadzili. Czytelniku rozważ.
  • Rowerzysta 01 grudnia 2021 14:17W Jastrzębiu i Żorach włodarze miasta także przez główne ulice pobudowali śluzy dla rowerów . Nie ma nic bardziej głupszego niż w imię poprawności politycznej na drogach z pierwszeństwem, przy skomplikowanych nierzadko skrzyżowaniach pobudować śluzy, na których rowerzyści maja pierwszeństwo przed pierwszeństwem. Czym się rożni dla kierowcy nagle wjeżdżający na sluzę rowerzysta (czy posiadać hulajnogi) od pieszego wbiegającego na pasy? Inna kwestią jest fakt że rząd pozwala małym dzieciom niby pod opieka dorosłych wjeżdżać rowerkami na pasy _traktowani niby piesi-..Co takie dziecko gdy dorośnie bedzie czyniło gdy będzie miało dylemat wjechać czy przeprowadzić rower przez pasy ....gdyż czym skorupka za młodu....itd.
  • Rybniczanin 02 grudnia 2021 14:17Ciekawe czy oni mają inne żołądki
  • Rabniczanin 02 grudnia 2021 14:21A na drogę na Chodkiewicza dalej nie ma kasy dziś ją znowu odnowiła koparka na 2 dni i tak w koło
  • Czytelnik 03 grudnia 2021 04:07Depozyty Polaków wynoszą 1017 mld zł, inflacja 8%, oprocentowanie lokat 0,01%, Depozytyco oznacza że Glapinski, PiS przez banki okradaja Polaków na 80 mld zł - najchętniej zyskuja panstwowe banki, aby pokazać rekordowe zyski. Wielkimi beneficjentami są tez kredytobiorcy, którzy zadłużają się na kupno mieszkań po absurdalnych cenach i korzystają na sztucznie zanizonych stop procentowych, ktore finansują im deponenci. Gospodarka kierują cwaniacy ale bez kwalifikacji, okradli Polaków z oszczędności, napompowali nawieksza banke na rynku nieruchomości i doprowadzili do 1,5 biliona dlugu publicznego.. Oficjalna inflacja 8% a PiSi **** Glapinski podnosi stopę do 1,25%, gdy banki płacą za lokaty 0,01%. Dosc okradania emerytow i reszty Polaków z oszczednosci i pompowania w banki na rynku nieruchomości ku radości deweloperów i zakredytowanych cwaniaków żyjących na koszt reszty Polaków. Emeryt który miał 2 lata temu 50 tys oszczednosci dziś ma realnie nie więcej niż 40-45 tys, a 13-ke i 14-ke to PiS może wsadzić sobie w **** w 2018 ceny mieszkań w Warszawie wynosiły 8 tys. a dziś deweloperzy chcą 15 tys za metr ! To jest efekt niskich stop procentowych i objecia 500+ bogatych, którzy ładują publiczne pieniądze w mieszkania i podbijają ich ceny. **** Glapinski zrobil z NBP karykaturalna instytucje. Biorą pensji po kilkadet tys - . Dosc drukowania makulatury przez NBP, BGK PFR i gigantycznego wzrostu długu publicznego. Kiedy w 2001 inflacja była na poziomie 7% to stopy były powyżej 10% a ceny mieszkań w Warszawie po 2-3 tys za metr. Najwyższa pora otworzyć oczy . Najwyższy czas Ich usunac I pozbawic majątku za to, że okradli emerytow i resztę Polaków z oszczednosci, doprowadzili do ogromnej inflacji i napompowali banke na rynku nieruchomości. Podobno pensje rosną... owszem ale kogo bo jak się okazuje wynagrodzenia połowy Polaków nie wzrosly nawet o 1 zlotowke, a rosną pensje Glapinskiego, Patkowskiego, Jastrzębskiego, poslow, senatorów, Obajtkow i reszty oraz tych którzy wchodzą im w ****. Najwyższa pora powiedzie przewalutowuja kredyty CHF po kursie z dnia udzielenia okradajac tym samym resztę Polaków którzy nawet nie wiedzą, ze spłacają kredyty frankowiczow.- żaden z banków kontrolowanych przez państwo nie podniosl jeszcze oprocentowania depozytów tylko samych kredytów.
  • jurasek 07 grudnia 2021 14:54już się wyrażałem na ten temat. Najmarniejszy od lat prezydent Rybnika będzie zarabiał więcej od ministra. Może mu starczy na taxi i nie będzie musiał siadać na bombie za kółko. Taka sama sytuacja w RSM Rybnik. Marny prezes i nie tylko gigantyczna podwyżka , ale jeszcze super premia, mimo pisemnego sprzeciwu członków (właścicieli) spóldzielni. Nie ma jak to w Rybniku

Dodaj komentarz