Pixabay.com
Pixabay.com

Kraska na antenie Programu I Polskiego Radia był m.in. pytany o to, kiedy będą szczepienia dla dzieci od 5 do 11 lat.

- Wczoraj dostaliśmy informację, że fizycznie szczepionki te będą u nas 13 grudnia. Mam nadzieję, że tak się stanie – powiedział wiceminister zdrowia. - Mamy dość dużo sygnałów, że rodzice chcą szczepić dzieci powyżej piątego roku życia. Mam nadzieję, że szczepionki dotrą do nas trochę wcześniej, żebyśmy mogli logistycznie się do tego przygotować – dodał.

Wyjaśnił, że szczepionka dla dzieci od 5 do 11 lat jest "trochę zmodyfikowana w stosunku do tej dla dorosłych" i podaje się ją w dawce trzy razy mniejszej niż dorosłym, "ponieważ dzieci bardzo dobrze na nie reagują", czyli "wytwarzają bardzo dużą ilość przeciwciał, które chronią ich przed zakażaniem" – wskazał.

Wiceszef resortu zdrowia był także pytany o wariant omikron koronawirusa.

- W Polsce jeszcze nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku, aczkolwiek próbki od dwóch czy trzech osób są badane. Być może właśnie u tych osób potwierdzony będzie wariant omikron – poinformował Kraska. Zastrzegł, że wariant ten "na pewno do Polski dotrze, mimo restrykcji, które podjęliśmy, ponieważ koronawirus barier granicznych nie przestrzega".

Powiedział także, że trudno jeszcze powiedzieć, jak ten wariant będzie się zachowywał.

Listy do szkół

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się w środę podczas briefingu do pytania o duża liczbę dzieci chorych na COVID-19, w tym hospitalizowanych z tego powodu. Pytany był m.in. o to, co zrobić by zachęcić rodziców do szczepień dzieci oraz czy w związku ze skalą zjawiska nie należy wprowadzić ograniczeń edukacyjnych.

- Dzisiaj zostanie podpisany list, zarówno przez ministra Adama Niedzielskiego i ministra Przemysława Czarnka, który zostanie rozesłany do dyrektorów szkół – poinformował.  - Liczymy, że przez dyrektorów szkół zostanie rozesłany w ramach dziennika elektronicznego w wszystkich rodziców – dodał rzecznik MZ.

"W tym liście jest dosyć jasno wskazane co dają nam szczepienia. Jest dosyć jasno pokazane, ile dzieci w tej chwili choruje na covid, jak często niestety mamy do czynienia z hospitalizacją w ciężkim przebiegu covidu u dzieci oraz jak skuteczne i bezpieczne są szczepionki" – podał Andrusiewicz.

 (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz