Archiwum prywatne Na pytania naszych Czytelników dotyczące spraw karnych odpowiada mecenas Eugeniusz Krajcer z Jastrzębia-Zdroju
Archiwum prywatne Na pytania naszych Czytelników dotyczące spraw karnych odpowiada mecenas Eugeniusz Krajcer z Jastrzębia-Zdroju

Czy mogę wycofać wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa? Z takim zapytaniem zgłosił się pokrzywdzony w sprawie o naruszenie miru domowego i naruszenie nietykalności cielesnej.

Sprawa wyglądała dość drastycznie, gdyż w środku nocy do mieszkania pokrzywdzonego zapukał nieznany mu mężczyzna. Pokrzywdzony otworzył drzwi, mężczyzna wtargnął do mieszkania i zaczął go bić. Pokrzywdzony z pomocą syna obronił się, a sprawca uciekł z mieszkania. Nie udało się go zatrzymać. Początkowo napastnika nie można było zidentyfikować, ale między innymi przy pomocy monitoringu na klatce schodowej policji udało się ustalić jego personalia. Sprawca został zatrzymany.

Naruszenie miru domowego 

Przeprosił pokrzywdzonego i przekazał mu zadośćuczynienie pieniężne. Pokrzywdzony stwierdził, że nie chce niszczyć mu życia, jest młody i, że chce mu wybaczyć. Obrażenia ciała doznane przez pokrzywdzonego były nieznaczne - to jest takie, które mogłyby być ścigane w trybie postępowania prywatnoskargowego.

W tym przypadku nie było jednak możliwości wycofania oskarżenia, gdyż przestępstwo z art 193 kk określone jako naruszenie miru domowego nie jest ścigane na wniosek. Przy tej okazji postaram się bliżej przedstawić problem możliwości cofnięcia wniosku o ściganie sprawcy przestępstwa.

W polskim porządku prawnym, przestępstwa ścigane są z urzędu lub z oskarżenia prywatnego. Ściganie przestępstw prywatnoskargowych zależne jest wyłącznie od woli osoby pokrzywdzonej. Przestępstwa publicznoskargowe są ścigane z urzędu przez prokuratora. Niektóre z przestępstw publicznoskargowych ścigane są na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że nie można wszcząć postępowania w takich sprawach bez złożenia wniosku przez pokrzywdzonego.

Na wniosek pokrzywdzonego

Katalog przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego jest dość obszerny. Przykładowo wskażę, że wspólnym mianownikiem niektórych przestępstw jest popełnienie ich na szkodę osoby najbliższej. Dotyczy to takich przestępstw jak: kradzież, kradzież z włamaniem, przywłaszczenie, oszustwo,oszustwo komputerowe, kradzież impulsów telefonicznych, zabór pojazdu, lekki uszczerbek na zdrowiu.

Na wniosek pokrzywdzonego ścigane są także takie przestępstwa jak niezaspokojenie roszczeń wierzyciela czy też zakłócanie przetargu publicznego, ale tylko w przypadku gdy pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, a także niektóre przestępstwa opisane w części wojskowej kodeksu karnego. Inne przykłady przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego to groźba karalna, uchylanie się od alimentów, brak zgody na zabieg leczniczy i kilka innych. Zasada jest jedna. Nie może być wszczęte postępowanie w tych sprawach bez złożenia wniosku przez pokrzywdzonego.

Kiedy zgoda prokuratora

Ten nie zawsze może skutecznie cofnąć wniosek o ściganie w tego rodzaju przestępstwach. W postępowaniu przygotowawczym, czyli przed wniesieniem aktu oskarżenia na cofnięcie wniosku musi wyrazić zgodę prokurator. Jeśli zgoda zostanie wyrażona, postępowanie zostanie umorzone. Po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu, cofnięcie wniosku jest możliwe do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego i tylko na pierwszej rozprawie.

Należy zwrócić uwagę, że pokrzywdzony nie może złożyć ponownego wniosku o ściganie sprawcy przestępstwa po jego cofnięciu. Mam nadzieję, że te kilka informacji wyjaśnią sprawę.

 

Komentarze

Dodaj komentarz