Skan Strona tytułowa pierwszego numery styczniowego
Skan Strona tytułowa pierwszego numery styczniowego "Nowin" w 1964 roku

O Was i dla Was

Przetrwaliśmy kryzysy gospodarcze i przełomy polityczne. Od 1989 roku zmienialiśmy się dla Was - Drodzy Czytelnicy. Poprawiała się jakość tekstów, fotografii oraz szata graficzna. Staraliśmy się i staramy podejmować tematykę, której Państwo najbardziej oczekujecie od lokalnego tygodnika informacyjno - publicystycznego. W ostatnich latach mocno zaakcentowaliśmy swoją obecność w internecie. Nasz nowy portal www.enowiny.pl zyskuje coraz większą liczbę Czytelników i przychylnych opinii.

Dziękujemy Wam za wierność i dobre słowo. Ze swej strony zapewniamy, że zawsze będziemy z naszymi Czytelnikami. Bo piszemy o Was i dla Was. Kierując się niezależnością od jakiejkolwiek opcji politycznej  stoimy i będziemy stali na straży uczciwego, rzetelnego dziennikarstwa.

Fuzja "Nowin"

Tygodnik Społeczno-Gospodarczy „Nowiny” (tak brzmiała pierwsza pełna nazwa) powstał w 1956 roku, na fali tzw. odwilży popaździernikowej i zerwania Polski ze stalinizmem. Został założony z myślą o kontynuowaniu dzieła pierwszych „Nowin Raciborskich”, które ukazywały się w latach 1889 - 1921.

23 grudnia 1956 roku na pierwszej stronie, pierwszego numeru nowych 'Nowin" pojawił się się komunikat, że decyzją Kolegium Redakcyjnego doszło do połączenia się „Nowin” w Rybniku i „Nowin Raciborskich” w jedno pismo pod nazwą „Nowiny”, które od nowego roku będzie rozpowszechniane w powiatach rybnickim, raciborskim oraz wodzisławskim. Redakcja mieściła się przy ulicy Powstańców 27 w Rybniku.

Na pomoc Bratankom

Jednymi z pierwszych są artykuły o pomocy humanitarnej dla zaatakowanych przez wojska sowieckie Węgier, która szła również z naszego regionu. Organizujemy wsparcie dla Bratanków. Relacjonujemy wszystkie najważniejsze wydarzenia. W 1967 r. nakład pisma wzrasta do 30 tys. egzemplarzy. W październiku 1968 r. odwiedzamy nowo założoną rybnicką filię Politechniki Śląskiej, gdzie po raz pierwszy wybrzmiewa „Gaudeamus...”. W lutym 1969 r. przyjeżdża młoda, obiecująca aktorka Beata Tyszkiewicz. Spotyka się z górnikami w Rybniku-Niewiadomiu i Leszczynach.

W styczniu 1976 r. dział sportowy pisze o zawodniku ROW-u Rybnik Apoloniuszu Tajnerze (obecnie prezes PZN), który wygrywa konkurs skoków narciarskich w Wiśle-Głębcach. Trzecie miejsce zajmuje także rybniczanin, Franciszek Rabin. Było też humorystycznie. Jeden z Czytelników uskarża się, że autobusy PKS-u kursują przez wieś Żytna już 10 lat, a na przystanku cały czas wisi szyld... Żytnia.

Osiedle... Nowiny

Od 8 października 1980 r. „Nowiny” sprawdzają, jak władze terenowe realizują postulaty Solidarności, przyjęte przez władze PRL wskutek robotniczych strajków w lipcu i sierpniu. Zaczynają powstawać komitety założycielskie nowego związku w zakładach pracy oraz instytucjach. Szefem nauczycielskiej Solidarności w Rybniku zostaje Józef Makosz, w przyszłości prezydent miasta.

Całą kolumnę pierwszego numeru 1981 r. zajmuje fotoreportaż z... Karlina na Wybrzeżu, bo tam pali się ropa naftowa z nowego odwiertu – nadzieja na lepszą przyszłość Polaków. Zdjęcia udostępniają ludzie z Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”. Nowo wzniesione, największe rybnickie osiedle Nowiny otrzymuje nazwę od naszej redakcji. Rozpisujemy konkurs w tym temacie i wygrywają... Nowiny.

Krytykujemy i chwalimy

W 1986 r. wskazujemy na opóźnienia przy budowie szpitala w Orzepowicach, relacjonujemy też finał Miss Polonia w Hali Widowiskowo – Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie śpiewa Violetta Villas. W Żorach rodzą się czworaczki. Nakład "Nowin" sięga już 66 tys. egzemplarzy i stale rośnie. W 1988 r. alarmujemy że ponad 100-tysięczny Rybnik nie posiada karetki reanimacyjnej.

Przełom 

W 1989 informujemy o wyborze do sejmu posłów - kandydatów Solidarności: Czesława Sobierajskiego, Jerzego Wuttkego, Stanisławy Krauz i Henryka Adama Sienkiewicza.

Na początku 1990 r. piszemy o pomocy materialnej dla Rumunów, którzy właśnie obalili reżim Ceaușescu. Następują zmiany na polskim rynku prasowym. Komisja Likwidacyjna RSW Prasa – Książka – Ruch dzieli koncern między nowych właścicieli. Na kilka miesięcy „Nowiny” przejmuje spółka Fibak Noma Press. 7 sierpnia 1990 redakcję odwiedza słynny tenisista Wojciech Fibak, nowy właściciel naszego pisma, który spotyka się w kierownictwem redakcji. „Nowiny” ukazują się w nakładzie 78 tys. egz. z tendencją rosnącą. Ostatecznie nasz tytuł trafia do spółki Wydawnictwo Regionalne.

W kolorze

6 września 1995 (nr 35/2138) po raz pierwszy „Nowiny” ukazują się z kolorowymi zdjęciami. Gazeta ma się bardzo dobrze. Dopiero internet sprawia, że musimy ograniczyć nakład. Uruchamiamy swój portal.

W kwietniu 2019 r. tytuł nabywa nowy właściciel – Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy. Pojawiają się nowe perspektywy rozwoju. Następuje doinwestowanie pisma. Zmieniamy siedzibę redakcji z bloku przy ulicy Wyzwolenia na pasaż w kamienicy przy ulicy Sobieskiego (centrum Rybnika). Tworzymy nowoczesny portal internetowy www.enowiny.pl.

Ireneusz Stajer, sekretarz redakcji

Komentarze

  • Kazimierz 07 lutego 2022 10:47Tyle lat tradycji, gratulacje!

Dodaj komentarz